لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

عبدالفتاح سلطانی پرونده شکایت علیه محمد جواد لاریجانی تشکیل می دهد


عبدالفتاح سلطانی پرونده شکایت علیه محمد جواد لاریجانی تشکیل می دهد
عبدالفتاح سلطانی پرونده شکایت علیه محمد جواد لاریجانی تشکیل می دهد

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است تا از ارایه اطلاعات نادرست و انحراف افکار عمومی در مورد پیشینه وضعیت حقوق بشر در این کشور خودداری کند.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در بیانیه ای که روز چهارشنبه ۲۵ آبان منتشر کرد ضمن اشاره به اظهارت محمد جواد لاریجانی، رئیس «شورای عالی حقوق بشر» ایران از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا انتقادهای بین المللی از بازداشت های غیرقانونی گسترده را توجیه نکنند و به انحراف افکار عمومی نپردازند.

محمد جواد لاریجانی، رئیس «شورای عالی حقوق بشر» ایران اخیراً در اظهارنظری در نیویورک گفته بود حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالف دولت «بدون دستور قضایی و محاکمه» نیست. وی همچنین ادعا کرده بود که عبدالفتاح سلطانی، وکیل سرشناس و فعال حقوق بشر که از دو ماه پیش تاکنون در بند ۲۰۹ زندان اوین زندانی شده، به دلیل ارتباط با گروه های تروریستی بازداشت شده است.

هادی قائمی، سخنگوی «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در بیانیه اخیر این سازمان گفته است «بسیار تعجب آور است که آقای لاریجانی در چشم خبرنگاران خیره می شود و به تحریف واقعیت پیشینه حقوق بشر در ایران می پردازد و در مورد چهره های سرشناسی که به دلیل عقایدشان زندانی شده اند، ادعاهای بی پایه و اساس و مضحکی را مطرح می کند».

یک روز پس از ادعای این مقام بلندپایه جمهوری اسلامی در مورد ارتباط عبدالفتاح سلطانی با گروه های تروریستی، معصومه دهقان، همسر این وکیل حقوق بشر به «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» گفته است سلطانی هرگز با چنین اتهاماتی مواجه نبوده و او و وکلایش علیه محمد جواد لاریجانی که چنین اتهامات کذبی را مطرح کرده است، پرونده شکایت تشکیل خواهد داد.

خانم دهقان به «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» گفته است آقای سلطانی در دیدار صبح روز ۲۷ آبان خود با همسرش، مطرح کردن این اتهامات علیه خود را «بی پایه و اساس» خوانده و گفته است نه تنها اطلاعاتی در مورد این اتهامات با وی مطرح نشده بلکه این ادعاها حتی اثبات نیز نشده اند».

آقای لاریجانی در کنفرانس مطبوعاتی خود در نیویورک ادعا کرده بود «هیچ وکیلی به دلیل حرفه وکالت و یا دفاع از حقوق بشر در زندان نیست، اما ... آقای عبدالفتاح سلطانی با گروه های تروریستی ارتباط دارد که مسئول قتل بیش از ده هزار نفر در ایران هستند».

سخنگوی کمپین تاکید کرده است «لاریجانی، به عنوان مقام مهم حقوق بشر دولت (در ایران) باید از آزادی های منتقدان دولت دفاع کند و مطرح کردن اتهامات بی اساس علیه یکی از محترم ترین و معتبرترین مدافعان حقوق بشر کشور خودداری نماید».

خانم دهقان، همسر این وکیل حقوق بشر ایران در واکنشی نسبت به اظهارات آقای لاریجانی به «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» گفته است عمل آقای لاریجانی از نظر حقوقی جرم محسوب می شود و تا زمانی که آقای سلطانی در برابر دادگاه حاضر نشده و اتهامات وی اثبات نشده است، او اجازه ندارد چنین اظهاراتی را مطرح کند و حتی اگر چنین اتهاماتی صحت داشته باشند و آقای سلطانی مجرم باشد، تا زمانی که این اتهامات به اثبات نرسیده باشند، ( لاریجانی ) نباید در مورد آن ها صحبت کند. او این اظهارات را بر اساس چه شواهد و دلایل و قرائنی مطرح می کند؟»

بنا به گفته همسر عبدالفتاح سلطانی، قرار بازداشت وی از روز ۲۶ آبان به مدت دو ماه دیگر تمدید شد و این در حالی است که وی از دو ماه پیش تاکنون بدون تفهیم اتهام و یا رسیدگی به پرونده اش در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت بوده است.

XS
SM
MD
LG