لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۱

طوفان عظیم خورشیدی با اثرات کمی به زمین رسید


طوفان عظیم خورشیدی با اثرات کمی به زمین رسید
طوفان عظیم خورشیدی با اثرات کمی به زمین رسید

يک طوفان عظیم خورشیدی که در ابتدا انتظار می رفت در کاربرد بسياری از وسايل الکترونيکی از جمله تلفن های همراه و پروازهای هواپيماها اختلال ايجاد کند، با اثرات کمی به زمین رسید، اما کارشناسان می گویند که اثرات اين طوفان می تواند تغییر کند.

طوفان به نظر می رسد در حالی که ميدان مغناطيسی کره زمين را تکان داد بر سیستم های ماهواره ای، جی پی اس (GPS)، شبکه های ارتباطی و نيرو اختلالی بوجود نياورده است. يک دانشمند سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمريکا گفت: طوفان از جهتی به زمين برخورد کرده است که کمترين ميزان مشکلات را بهمراه دارد. اما وی افزود جهت طوفان می تواند در ادامه آن تغيير يابد.

طوفان با یک جفت از جرقه های ناگهانی خورشیدی که به پرتاب دو هاله انبوه خورشيدی منجر شد، روز سه شنبه شروع شد که مقادیر عظیمی از انرژی و ذرات باردار را از خورشید متشعشع ساخت.

انتظار میرفت که ذرات باردار با سرعت بيش از شش ميليون کيلومتر در ساعت به زمين برخورد کنند. پيش بينی کنندگان هشدار داده بودند که طوفان می تواند باعث بروز اختلال در شبكه‌های ارتباطی، ماهوراره ای، ‌پرواز هواپيماها، سيسيتم های جی پی اس و شبکه های برق بشود. برخی از شرکت های هواپيمايی حتی برای جلوگيری از مشکلات، مسير و زمان پرواز خود را تغيير داده بودند. اما در نهايت طوفان با ثبت کمترين شدت در مقياس پنج درجه ای به زمين رسيد.

XS
SM
MD
LG