لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۲

هواپیمای خورشیدی سولار ایمپالس ۲ از ابوظبی پرواز خواهد کرد


اواخر ماه آینده میلادی، یا اوایل ماه مارس، هواپیمای موسوم به سولار ایمپالس ۲ که با انرژی خورشیدی کار می کند، نخستین پرواز خود را از ابوظبی آغاز خواهد کرد.

هواپیمای سولار ایمپالس حاصل ۱۲ سال مطالعه، طراحی و ساخت است. دو خلبان آن، برتراند پیکارد، و آندره بورش برگ خود را آماده کرده اند تا پرواز آزمایشی و تاریخ ساز خود را به دور دنیا انجام دهند.

نزدیک به ۸۰ تکنسین، مهندس و کارشناس مخابرات به ابوظبی رفته اند تا این هواپیما را که قادر است بدون مصرف بنزین شب و روز پرواز کند، آماده پرواز کنند.

سولار ایمپالس نخستین هواپیمای خورشیدی نیست؛ اما نخستین هواپیمای خورشیدی است که بر فراز اقیانوس ها و دریاها عبور می کند، و می تواند چندین روز بدون اینکه مجبور به فرود باشد، در آسمان پرواز کند.

مسیر پرواز هواپیما از ابوظبی به عمان، هندوستان، میانمار، و چین خواهد بود، و پس از گذر از اقیانوس آرام از طریق هاوایی قاره آمریکا را خواهد پیمود، و پس از توقفی کوتاه، برفراز اقیانوس اطلس به پرواز درخواهد آمد، و سپس از شمال آفریقا وارد منطقه جنوب اروپا می شود و در آخرین مرحله، در اواخر ژوئیه، پس از تقریبا ۴ ماه پرواز در فرودگاه ابوظبی به زمین خواهد نشست.

XS
SM
MD
LG