لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۱

افزایش استفاده هند از انرژی خورشیدی


ظهور هند به عنوان جایگاه تازه انرژی خورشیدی، آن کشور را بازار داغی برای تولیدکنندگان این نوع انرژی کرده است.

در استان غربی گُجرات هند نزدیک به یک سال است که خانه ها با انرژی خورشیدی روشن می شوند.

بزرگترین پارک انرژی خورشیدی آسیا نیز در هند است. این پارک آوریل سال گذشته در هند فعالیت خود را آغاز کرد و با مشارکت بیش از دوازده کمپانی بین المللی روزانه ۲۱۴ مگاوات انرژی خورشیدی تولید می کند. شمار این نوع پارک ها در هند طی سال اخیر بیشتر شده است.

کارشناسان انرژی خورشیدی هند می گویند هزینه های روبه کاهش تولید و بهره برداری از انرژی خورشیدی سبب شده تا میزان استقبال از این نوع انرژی در هند افزایش یابد.

سوخت های متعارف همچنان عمده انرژی مورد نیاز هند را تأمین می کنند اما امید کارشناسان آن است که تا سال ۲۰۱۷ میزان استفاده از انرژی خورشیدی در هند با دیگر انواع انرژی یکسان شود.

مان موهان سینگ نخست وزیر هند روز چهارشنبه گذشته از کمپانی های بین اللمللی خواست تا هند را در نشست جهانی انرژی پاک به عنوان یک مرکز شاخص انرژی خورشیدی قلمداد کنند.

دولت هند یکی از برنامه های خود را تولید ۲۰ هزار مگاوات انرژی خورشیدی تا سال ۲۰۲۲ اعلام کرده است.

با توجه به آن که نزدیک به ۴۰۰ میلیون نفر در هند، به ویژه در مناطق حاشیه شهرها و مناطق روستایی به نیروی برق دسترسی ندارند، آن کشور به منابع تازه انرژی نیاز مبرم دارد. حتی مناطق شهری هم دائم گرفتار کمبود برق هستند و از این روی، انرژی خورشیدی جایگزین مناسبی برای انرژی برق تلقی می شود.

کارشناسان انرژی می گویند با توجه به نوع آب و هوای هند و برخورداری آن کشور از نور آفتاب در اغلب مواقع سال و در بیشتر مناطق آن کشور، هند می تواند بازار داغ تازه ای برای انرژی خورشیدی باشد، به ویژه از آن روی که سیاست های دهلی نو از این نوع انرژی حمایت می کنند.
XS
SM
MD
LG