لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۸

زندانی شدن ستاره فضای مجازی به جرم «بی احترامی» به سرود ملی چین


یک ستاره جوان فضای مجازی در چین به جرم بی احترامی و توهین به سرود ملی این کشور زندانی شد؛ او نخستین چهره مشهوری است که به این دلیل در چین مجازات می شود.

«ینگ کایلی» بیست و یک ساله از محبوب ترین ستاره های شبکه های اجتماعی در چین است و میلیون ها طرفدار به ویژه در میان نوجوانان دارد.

او هفته گذشته یکی از ویدئوهای زنده تصویری خود در اپلیکیشن «هویا» را با اجرای بخش کوتاهی از سرود ملی چین آغاز کرد.

ینگ کایلی که کلاهی به شکل گوزن بر سر داشت، سرود را بصورت طنزآمیز و با اجرای حرکات موزون و خنده داری خواند.

این ویدئوی کوتاه بیش از دو میلیون بیننده در صفحه شخصی ینگ کایلی داشت و به سرعت در سایر شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی منتشر شد و بازتاب زیادی در رسانه های چین داشت.

همین امر موجب واکنش مقامات حزب کمونیست شد و پلیس شانگهای ساعاتی بعد این دختر جوان را در منزل خود دستگیر کرد.

هر چند که اجرای طنزآمیز سرود کمتر از ده ثانیه طول کشید ولی قانونی که سال گذشته در چین وضع شد را نقض می کند و مجازات کیفری دارد.

حزب کمونیست چین سال گذشته هرگونه بی احترامی، توهین و شوخی با سرود ملی کشور یا «رژه داوطلبان» را غیرقانونی اعلام کرد چرا که بر خلاف اصول و ارزش های حزبی و میهنی است.

با توجه به ابراز ندامت ینگ کایلی، عدم سوءنیت در اجرای طنزآمیز سرود ملی و البته محبوبیت زیادش در شبکه های اجتماعی، او فقط به پنج روز زندان محکوم شد.

با این حال پلیس شانگهای با انتشار بیانیه ای اعلام کرد مجازات ینگ کایلی نشانه ای از عزم این اداره برای برخورد جدی با جرائم فضای مجازی و قانون شکنی در شبکه های اجتماعی است.

ینگ کایلی یکی از دهها جوان چینی است که به نسل ستاره های شبکه های اجتماعی معروف هستند و میلیونها طرفدار در فضای مجازی دارند. در سالهای اخیر نظارت بر عملکرد آنها به چالش بزرگی برای مقامات حزب کمونیست تبدیل شده است.

ینگ کایلی با بازخوانی ترانه های خواننده های محبوب پاپ در اپلیکیشن «تیک توک» به شهرت رسید و بیش از ۴۴ میلیون طرفدار داشت.

او به تازگی به پیشنهاد اپلیکیشن هویا به این شبکه نوپا پیوست، شرکتی که سهامش در بازار نیویورک نیز خرید و فروش می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG