لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

حمایت رئیس کنفدراسیون آسیا از حضور زنان با روسری


حمایت رئیس کنفدراسیون آسیا از حضور زنان با روسری
حمایت رئیس کنفدراسیون آسیا از حضور زنان با روسری

رييس موقت كنفدراسيون فوتبال آسيا ژانگ جي لونگ چینی از برد بین المللی اتحادیه فوتبال آی. اف. ای. بی. خواست تا با حضور زنان با روسري در رقابت‌هاي بين‌المللي موافقت كند.

جي لانگ كه بدنبال رسوايي‌هاي اخير فيفا و متهم شناخته شدن بن همام قطري رئیس موقت کنفدراسیون فوتبال آسیا شده از طرح حضور بانوان محجبه در میادین فوتبال دفاع کرد. در قوانين برد بین المللی اتحادیه فوتبال یا مجمع قانونگذاران فوتبال آمده است كه لباس زنان فوتبالیست عبارت است از پيراهن شورت جوراب ساق بند و كفش و استفاده از روسری بدلیل امکان خفگی منع شده است. جیلونگ که عضو کمیته اجرایی فیفا نیز هست گفت که همکارانش در کنفدراسیون فوتبال آسیا از ایده بازبینی این قانون یعنی قانون منع استفاده زنان از روسری در زمين فوتبال حمایت می کنند. پيش از اين بن علي نايب رئيس اردني فيفا خواستار حضور بانوان فوتباليست محجبه در مسابقات شده بود. تيم ملي فوتبال زنان ایران در خرداد گذشته در مسابقات مقدماتي المپيك لندن بدلیل استفاده از روسری از ديدار مقابل اردن محروم. و سه بر صفر بازنده اعلام شد. برد بین المللی اتحادیه فوتبال آی. اف. ای. بی. قرار است ۱۳م اسفند در خصوص پرونده استفاده از روسری در فوتبال بانوان تصمیم گیری کند.

اما تیم ملی فوتبال زنان آمریکا با پیروزی بر تیم ملی کانادا عنوان قهرمانی جام ملتهای کونکاکاف گلد کاپ را از آن خود کرد. در فینال مسابقات فوتبال زنان قهرمانی منطقه آمریکای شمالی مرکزی و حوزه دریای کارائیب موسوم به کونکاکاف ستاره تیم ملی آمریکا آبی وامباخ در قهرمانی تیمش نقش بسزایی داشت. وامباخ با به ثمر رساندن دو گل در این دیدار جمع گلهای ملی خود را به عدد ۱۳۲رساند. در این فینال که در ونکوور کانادا برگزار شد تیم ملی آمریکا با دو گل از الکس مورگان و دو گل از آبی وامباخ ۴ بر صفر به پیروزی رسید تا بار دیگر عنوان قهرمانی را از آن خود کند. تیم ملی زنان آمریکا که در این رقابتها طی پنج دیدار قبلی مقابل تیمهای هائیتی گواتمالا جمهوری دومینکن مکزیک و کاستاریکا ۳۸ گل به ثمر رسانده و بدون گل خورده به دیدار پایانی این رقابتها رسید جواز حضور در مسابقات فوتبال زنان المپیک لندن را نیز کسب کرد. ضمن آنکه گلزنی آبی وامباخ در این دیدارها او را به دومین گلزن برتر زنان جهان تبدیل کرد. وامباخ با ۱۳۲ گل ملی پس از هموطنش میا هم که ۱۵۸ گل ملی در کارنامه دارد امیدوارست بتواند با شکستن رکورد میا هم بانوی گل جهان شود.

در جام ملتهای آفریقا تیمهای گینه اِستوایی و زامبیا به مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌ها صعود کردند.در دور سوم و پایانی از مرحله گروهی مسابقات فوتبال جام ملت‌های آفریقا در گروه نخست تیم ملی لیبی با وجود پیروزی مقابل سنگال بهمراه همین تیم از صعود به دور بعدی رقابت‌ها بازماند. از این گروه تیمهای گینه استوایی و زامبیا به جمع ۱۶تیم برترمسابقات پیوستند. لیبی با ۲گل ایهاب البوسیفى که در دقایق ۵ و ۸۴ به ثمر رساند در مقابل تک گل اندیایی ماهیتی سنگال را ۲ بر یک از پیش رو برداشت تا نخستین پیروزی اش را در مرحله نهایی جام ملتهای آفریقا از سال ۱۹۸۲ کسب کند اما با این وجود هر دو تیم از صعود به دور بعدی باز ماندند. چرا که زامبیا دست بکار بزرگی زد وبا یک گل گینه استوایی را از پیش رو برداشت. گینه استوایی یکی از دو میزبان رقابت‌ها پیش از این صعود خود را به مرحله یک چهارم نهایی قطعی کرده بود وزامبیا بعنوان تیم نخست این گروه به دور بعدی صعود کرد. در ادامه رقابت‌ها امشب ساحل عاج رودرروی آنگولا قرار می‌گیرد و سودان هم با بورکینافاسو دیدار می‌کند. ساحل عاج پیش از این صعود خود را به مرحله بعدی قطعی کرده و آنگولا و سودان برای کسب دومین سهمیه صعود از این گروه همچنان شانس دارند

XS
SM
MD
LG