لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۹

قهرمانی یوونتوس برای بیست و هشتمین بار


قهرمانی یوونتوس برای بیست و هشتمین بار
قهرمانی یوونتوس برای بیست و هشتمین بار

یونتوس تیم بدون باخت سری آ برای ۲۸مین بار مقام قهرمانی فوتبال ایتالیا را جشن گرفت.

این تیم روز گذشته با پیروزی دو بر صفر در زمین کالیاری و با توجه به شکست چهار بر دوی آ. ث. میلان، نزدیکترین رقیب این تیم در برابر اینترمیلان، قهرمانی این فصل سری آ را از آن خود کرد. پس از این مسابقه اتوبوس کاروان یوونتوس در میان استقبال پرشور طرفدارانش وارد شهر تورین شد. هواداران این تیم که به بانوی پیر ایتالیا مشهوراست با فریاد ما قهرمان ایتالیا هستیم، نخستین قهرمانی این تیم در نه سال گذشته را جشن گرفتند. یونتوس با این عنوان، همچنان با بیست و هشت قهرمانیِ اسکودتو و نوزده نایب قهرمانی، رکورددار سری آ به حساب می آید. یونتوس پس از رسوایی کالچوپولی در سال ۲۰۰۵ با اعمال محرومیت به دسته پایین تر سری ب ایتالیا سقوط کرده بود.

رقابتهای فوتبال بوندسلیگای آلمان هم با جشن قهرمانی بورسیا دورتموند و سقوط اف ث. کلن به دسته دوم به پایان رسید. در هفته سی و چهارم و پایانی رقابتهای فوتبال بوندس لیگای آلمان تیم فوتبال اف. ث. کلن با شکست چهار بریک در مقابل بایرن مونیخ باقبول بیستمین باخت خود بار دیگر به بوندسلیگای دو سقوط کرد. در این دیدار که در راین انرگی اشتادیون برگزار شد توماس مولر دوبار آرین روبن و پدرو تونن با گل به خودی برای بایرن گلزنی کردند و نوواکویچ هم تک گل تیم کلن را به ثمررساند. بدین ترتیب کلن با ۳۰ امتیاز و کایزرسلاترن با ۲۳ امتیاز به رده پایین تر سقوط کردند، اما قهرمان بوندسلیگا هم با پیروزی بکار خود پایان داد. بوروسیا دورتموند در سیگنال ایدونا پارک دورتموند با چهار گل فرایبورگ را برد تا با کسب بیست و پنجمن پیروزی خود ۸۱ امتیازی شود. روبرت لولندوفسکی و یاکوب بلاژیکوفسکی هر کدام دوگل برای زرد پوشان قهرمان زدند تا آخرین بازی این تیم هم با پیروزی همراه شود. در دیگر دیدارها بایرلورکوزن چهار بر یک از سد نورنبرگ گذشت، بوروسیا مونشن گلادباخ با سه گل ماینز را در هم کوبید، شالکه سه بر دو وردربرمن را مغلوب کرد، آگسبورگ با یک گل هامبورگ را شکست داد، هانوفر دو بر یک از سد کایزرسلاترن گذشت، هرتابرلین سه بر یک هافنهایم را مغلوب کرد و اشتوتگارت سه بر دو ولفسبورگ را از پیش رو برداشت. پس از بوروسیا دورتموند که با کسب ۸۱ امتیاز قهرمان شد تیمهای بایرن مونیخ با ۷۳ امتیاز و شالکه با ۶۴ امتیاز به ترتیب رده های دوم و سوم را کسب کردند.

اما مسابقات این فصل اردویزیه هم با پیروزی قهرمان هلند آژاکس آمستردام به پایان رسید.

آژاکس در آخرین دیدار خود در هفته سی و چهارم و پایانی رقابتهای فوتبال لیگ هلند موفق شد سه بر یک ویتسه آرنهم را از پیش رو بردارد. در این دیدار که به میزبانی ویتسه برگزار شد، هوفس در دقیقه ۲۹ میزبان را پیش انداخت. ده دقیقه بعد دیمیتری بولیکین با ضربه سر بازی را به تساوی کشاند. در نیمه دوم و در دقیقه ۷۴ اویگر میهمان را پیش انداخت. شاگردان فرانک دی بوئر به این گل هم بسنده نکردند و شش دقیقه بعد توسط آندره اویگر به گل سوم رسیدند تا این فصل را با برد سه بر یک به پایان برسانند. با این نتیجه آژاکس با هفتاد و شش امتیاز و شش امتیاز اختلاف با فاینورد روتردام، مقام قهرمانی این فصل اردویزیه را جشن گرفت. پس از این تیم فاینورد روتردام با هفتاد امتیاز و پی اس وی آیندهوون با شصت و نه امتیاز به ترتیب دوم و سوم شدند آژاکس با بیست و سه قهرمانی در هلند، رکورددار است.

XS
SM
MD
LG