لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۷

یازدهمین جام پپ


یازدهمین جام پپ
یازدهمین جام پپ

پپ گواردیولا، در آستانه چهارمین سال حضورش در بارسلونا یازدهمین جام اش را هم بالای سر برد.

شب گذشته بارسلونا با غلبه بر رقیب سنتی اش، رئال مادرید، به مقام قهرمانی سوپر کاپ اسپانیا دست یافت. در دیدار برگشت که در نیوکمپ بارسلون برگزار شد، این تیم میزبان بود که خیلی زود به گل دست یافت.

در دقیقه ۱۵ پاس زیبای لیونل مسی را آندرس اینیستا به تور دروازه رئال چسباند تا کاتالانها یک بر صفر از حریف پیش بیفتند. شاگردان ژوزه مورینیو تنها ۵ دقیقه زمان لازم داشتند تا کار را به تساوی بکشانند. کریستیانو رونالدو در موقعیتی مشکوک به آفساید برای تیمش گلزنی کرد تا همه چیز مجددا مساوی شود. آبی و اناری پوشان که از حمایت تماشاگران خودی برخوردار بودند، پیش از پایان نیمه نخست باز هم از حریف پیش افتادند. در شلوغی جلوی دروازه رئال، پیکه با پاسی زیبا مسی را صاحب توپ کرد، او هم با ضربه ای استادانه دروازه کهکشانی های مادرید را باز کرد تا تیم میزبان با پیروزی به رختکن برود. در نیمه دوم تلاش رئالی ها برای جبران نتیجه در دقیقه ۸۲ ثمر داد. کرنر ارسالی کاکا با اشتباهات مدوام بازیکنان بارسا به کریم بنزمای فرانسوی رسید تا او باز همه چیز را به تساوی بکشاند. این پایان کار نبود و سسک فابرگاس، هافبک تازه به خدمت گرفته شده بارسا زمینه ساز گل سوم تیم اش شد. لیونل مسی در دقیقه ۸۸ باز هم در نقش گلزن ظاهر شد و با ضربه ای آکروباتیک، دروازه ایکر کاسیاس را گشود. در ادامه و درحالیکه بازی در وقتهای تلف شده درحال پیگیری بود خطای خشن مارسیلو بر روی فابرگاس، بازی را به جنجال کشید که اخراج این بازیکن را به همراه داشت. این خطا در کنار نیمکت بازیکنان اتفاق افتاد و از آنجائیکه بازیکنان بارسا تعصب خاصی روی سسک فابرگاس دارند به مارسیلو حمله ور شدند و درگیری روی داد. زمانیکه درگیری بین ویا و اوزیل بالا گرفته بود و بازیکنان دو تیم سعی در جدا کردن بازیکنان درگیر داشتند، ژوزه مورینیو هم بیکار نبود. البته داور مسابقه مسوت اوزیل و داوید ویا را هم از روی نیمکت ذخیره ها اخراج کرد. اما آقای خاص که با ظاهری آرام در آن گوشه ایستاده بود، ناگهان به سمت تیتو ویلانوا، دستیار گواردیولا نزدیک شد و با انگشت به چشم ویلانوا حمله کرد. مربی بارسا هم او را هل داد. این بازی با همان نتیجه سه بر دو به سود شاگردان پپ گواردیولا خاتمه یافت تا این تیم با پیروزی ۵ بر ۴ در مجموع دو دیدار مقام قهرمانی سوپر کاپ اسپانیا را از آن خود کند. این یازدهمین جام پپ گواردیولا، در آغاز چهارمین سال مربیگری در بارسلون hست. پپ گواردیولا با یازده جام قهرمانی با یوهان کرایوف در تعداد قهرمانی با تیم بارسا مساوی کرد.

اما فوتبال اسپانیا همچنان باردار حوادث مهمتری هم هست. مذاکرات اتحادیه بازیکنان فوتبال اسپانیا و سازمان لیگ ان کشور همچنان بی نتیجه مانده تا شروع فصل جدید فوتبال لالیگا در هاله ای از ابهام قرار بگیرد. در همین رابطه، به منظور جلوگیری از اعتصاب بازیکنان، روز گذشته جلسه ای بین دو طرف درگیر در مادرید تشکیل شد اما نتیجه ای در بر نداشت. درهمین حال خوزه لوئیز آستیازاران، رئیس سازمان لیگ فوتبال اسپانیا، با اعلام این خبر از توافق جزیی بر سر امضای تفاهمنامه ای خبر داد که همه مشکلات بازیکنان را در بر خواهد داشت. مشکلات مالی و عدم پرداخت دستمزدها، بازیکنان لیگهای فوتبال اسپانیا را مجبور به اعتصاب کرده است. در صورت وقع چنین اتفاقی این چهارمین اعتصاب در تاریخ لیگ این کشور و نخستین از سال ۱۹۸۴ است.

در ادامه مسابقات جام باشگاههای آمریکای جنوبی، کوپا سودآمریکانا، تیم ال دو کیتو با پیروزی در برابر نماینده ونزوئلا، به دور بعد راه یافت. در در دور برگشت مرحله نخست کوپا سود آمریکانا، ال دو کیتوی اکوادور

در حالیکه در خانه حریف به تساوی یک بر یک دست یافته بود، در ورزشگاه دیپورتیوا یونیورسیتاریا میزبان یاراکویانوس بود. این تیم در دقیقه ۲۰ توسط انریکه ورا به گل دست یافت تا نیمه نخست را با پیروزی یک بر صفر به رختکن برود. در نیمه دوم دو تیم هرچه زدند به در بسته زدند تا بازی با پیروزی اِل دُو کیتوی میزبان به پایان برسد. با این نتیجه ال دو کیتوی اکوادور با پیروزی دو بر یک در مجموع دو دیدار به دور دوم مسابقات کوپا سود آمریکانا راه یافت.

در ادامه مسابقات هفته دوم لیگ فوتبال آرژانتین، آپرتورا، ریسینگ کلاب، گودوی کروز را در هم کوبید تا به رده سوم جدول صعود کند. در این دیدار که در ورزشگاه خوان دومینگو پرون و به میزبانی ریسینگ برگزار شد، میزبان ابتدا در دقیقه ۱۲ توسط تئوفیلو گوتیرز از حریفش پیش افتاد. در دقیقه ۲۲ داور مسابقه، سیگالی بازیکن گودوی کروز را از زمین اخراج کرد تا کار میزبان راحتتر شود. این نیمه با همان برتری یک بر صفر ریسینگ به پایان رسید، اما در نیمه دوم و در دقیقه ۷۱ لوکاس ناهوئل کاسترو اختلاف را به دو گل رساند. تنها پنج دقیقه بعد گوتیرز دومین گل خودش و سومین گل تیمش را زد تا ریسینگ کلاب این دیدار را با نتیجه سه بر صفر به سود خود به پایان برساند.ریسینگ کلاب با یا برد با چهار امتیاز به رده سوم جدول آپرتورا صعود کرد. گودوی کروز هم با تنها یک امتیاز در جایگاه هفدهم قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG