لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۹

افشاگر مسائل امنیتی آمریکا در مخمصه


ادوارد اسنودن کسی که اطلاعات محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا را اخیرا افشا کرد، خود را در مخمصه ای انداخته که برای بیرون آمدن از آن راه حلهای چندان دلپذیری وجود ندارد.

آقای اسنودن آخرین بار درهنگ کنگ دیده شده است.

ادوارد که برنامه شنود آژانس امنیت ملی آمریکا را فاش کرده، برای مدتی نیز برای سازمان مرکزی اطلاعات ( سی آی ای) کار میکرده است.

یکی از راههای موجود برای ادوارد اسنودن درخواست پناهندگی از کشوری است که «معاهده استرداد» با آمریکا نداشته باشد.

گرچه آخرین باری که ادوارد در اماکن عمومی ظاهر شد در هتلی درهنگ کنگ بود، اما بنظرمیرسد که آقای اسنودن اکنون مخفی شده و از محل اختفای او هنوز اطلاعی در دست نیست.

با انتشار عکس ادوارد اسنودن در تقریبا همه روزنامه های هنگ کنگ، احتمال شناسایی او درمیان شهروندان این شهر بزرگ و شلوغ افزایش یافته است.

یکی از کشورهای دیگر منطقه که آقای اسنودن میتواند به آن پناهنده شود ماکائو است که بجای عبور از فرودگاه شلوغ هنگ کنگ، مسافرتی یکساعته با یکی از قایقهای سریع در منطقه است.

انتخاب دیگر ادوارد، چین است اما بنظر میرسد پکن حاضر نیست روابط خود را با واشنگتن بر سر چنین موضوعی بهم زند.

تایوان هم انتخاب دیگر است که رسما با ایالات متحده روابط دیپلماتیک ندارد.

علاوه بر کشورهای فوق، ویتنام، لائوس، کامبوج و کره شمالی در تئوری میتوانند کشورهای مناسبی برای ادوارد باشند بویژه اینکه هیچکدام معاهده استرداد با آمریکا ندارند.

بیرون از قاره آسیا کشورهایی چون ایسلند و روسیه نیز محلهای مناسبی بنظر میر سند. به ویژه اینکه یک روزنامه روسی نوشته مسکو ممکن است به ادوارد پناه دهد.

اما روسیه بهرحال کشوری است خودکامه که بنظر نمی رسد آقای اسنودن را برای اقامت خشنود کند، زیرا ادوارد ادعا میکند که افشاگری او از روی وجدانش بوده است.
XS
SM
MD
LG