لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

ارتش و سپاه به مناطق برفی شمال ایران اعزام شدند


به دنبال بارش کم سابقه برف در شمال ایران که وضعیتی بحرانی را در این منطقه ایجاد کرده، دو نهاد نظامی ایران اعلام کردند که برای امداد رسانی اقدام می کنند.

بر اساس گزارش ها، مردم شماری از مناطق شمالی هنوز در محاصره برف قرار دارند و کمک رسانی به آنها به نهاد های نظامی محول شده است. ارتفاع برف در برخی مناطق بیش از دو متر گزارش شده است.

روز دوشنبه سردار رمضان شریف، معاون روابط عمومی کل سپاه پاسداران گفت محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه به فرماندهان سپاه استانی دستور داده است برای امداد رسانی به مردم استان‌های گیلان و مازندران اقدام کنند.

او روز دوشنبه گفت ۱۸ گردان در استان گیلان و ۱۲ گردان نیروی انسانی در استان مازندران کار امدادرسانی را انجام می‌دهند.

روز سه شنبه، امیر محمد محمودی، معاون اجرایی کل ارتش جمهوری اسلامی گفت این نیرو نیز به امدادرسانی ها در شمال ایران می پیوندد.

این مقام نظامی به خبرگزاری فارس گفت ارتش بلدوزر، لودر، خودروهای سنگنین، آمبولانس، تجهیزات پزشکی، دارو و نیروی انسانی به مناطق برفی اعزام می کند.

او گفت شماری از روستاهای استان گیلان و غرب تالاب انزلی در محاصره برف هستند و برای کمک به ساکنان این مناطق « به تیپ ۲۱۶ زرهی ارتش دستور داده شد که با اعزام کمرشکن و تریلر راه‌ ها را باز کنند و مواد خوراکی و دارویی را به منطقه اعزام کنند.»

در حوادت طبیعی سابق معمولا گزارشی از اعزام نیروهای ارتش برای کمک به مناطق آسیب دیده منتشر نمی شد.

مقامات در ایران می گویند بارش اخیر برف در پنجاه سال گذشته بی سابقه بوده است. بارش برف در شمال ایران جمعه گذشته آغاز شد. بارش برف در برخی مناطق شمالی از جمله بندر انزلی روز سه شنبه نیز ادامه یافت.

علاوه بر مناطق شمالی، مناطق گسترده دیگری در ایران نیز تحت تاثیر بارش برف قرار دارند.

در کرمان، استاندار این استان از آمادگی کامل شورای مدیریت بحران در سراسر استان به دلیل بارش شدید برف در شهر کرمان و دیگر شهرهای استان خبر داده است.

حمید حبیبی، رئیس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمان به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفته احتمال دارد سیل در مناطق جنوب و جنوب غربی این استان جاری شود و جاده ها نیز مسدود شود.

برف و کاهش دما همچنین باعث تعطیلی شمار زیادی از مدارس برخی استان ها از جمله اصفهان، آذربایجان شرقی، اردبیل، سیستان و بلوچستان، کردستان، لرستان و تهران شده است.

سرمای کم سابقه هوا در ایران مصرف گاز را افزایش داده است، به طوریکه مدیرعامل شرکت گاز استان کرمانشاه روز سه شنبه مصرف گاز در این استان را «بی سابقه» توصیف کرد.

رحمانی فضلی، وزیر کشور روز سه شنبه از ایرانیان خواست برای کمک به مردم شمال ایران، در مصرف گاز و برق «صرفه جویی» کنند. برف برق و آب بسیاری از مناطق شمالی را قطع کرده است.

ایران دارای ذخایر عظیم گاز طبیعی است اما شبکه توزیع گاز آن در زمستان ها جوابگوی حجم مصرف مردم این کشور نیست.
XS
SM
MD
LG