لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۶

قاچاق «دیزل» ایران در بلوچستان پاکستان


خبرگزاری رویترز گزارش می دهد در حالیکه کشورهای غربی تحریمهای اقتصادی علیه ایران را تنگتر و تنگتر کرده اند، عده زیادی توانسته اند از این شرایط به سود خود بهره جویند. در این میان به نظر میرسد قاچاقچیان پاکستانی که در قاچاق مواد نفتی فعال اند، این روزها بیشترین سود را به جیب میزنند.

برخی از این قاچاقچیان می گویند چرا تریاک قاچاق، هنگامیکه قاچاق « دیزل» هم، سود بیشتری دارد و هم، از امنیت بیشتری برخوردارست.

قاچاق دیزل از مدتها پیش یک تجارت غیرقانونی سود آور در استان بلوچستان پاکستان بوده است. اما به نظر برخی از کارشناسان، تحریمهای اقتصادی غرب علیه ایران، سود آوری دیزل را اینک در بازار سیاه؛ چند برابر کرده است.

به گزارش رویترز تحقیقات اولیه نشان میدهد حتی ممکن است نیروهای امنیتی پاکستان مستقر در بلوچستان، در امر قاچاق سوخت دست داشته باشند.

براساس همین گزارش سالانه حدود بیست تا بیست ودو میلیون بشکه «دیزل» از ایران به صورت قاچاق وارد پاکستان میشود، اگر چه پاکستان بخش عمده مصرف خود را ازکویت وارد میکند.

تجارت غیرقانونی دیزل ایران در دهه ۲۰۱۰ بعلت قطع یارانه های سوختی در کشور، رو به سردی گذاشت اما از ماه سپتامبر گذشته و بخاطر کاهش شدید ارزش ریال، بهای دیزل این بار حتی برای خریداران پاکستانی ارزانتر از گذشته شده است.
XS
SM
MD
LG