لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۹

توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا برای مبارزه با کرونا: سیگار را ترک کنید


مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا افراد سیگاری را در زمره آسیب‌پذیرترین قشر نسبت به ویروس جدید کرونا قرار داده است و به سیگاری‌ها توصیه کرده است برای محافظت از خود در برابر این بیماری سیگار را ترک کنند.

این مرکز می‌گوید که سیگار مژک‌‌های تنفسی موجود در دیواره ریه را - که با حرکت به جلو و عقب هوا را داخل و خارج می‌آورند - به مرور از بین می‌برد. ولی با ترک سیگار، این مژک‌ها رفته رفته ترمیم می‌شوند. داشتن این مژک‌ها به فرد اجازه می‌دهد با قدرت بیشتری با عفونت مقابله کند. آنها همچنین به پاک کردن ریه از خلط کمک می‌کنند و اگر آسیب ببینند خلط در ریه جمع خواهد شد.

سرفه به هنگام عفونت، این پروسه را تسریع می‌کند که برای بهبود یافتن از بیماری «کووید-۱۹» حیاتی است.

بیشتر موارد مرگ ناشی از ابتلا به ویروس جدید کرونا به دلیل سندروم دیسترس تنفسی حاد بوده است که با تقویت ریه‌ها احتمال آن کمتر خواهد شد.

همچنین ترک سیگار، خون را رقیق‌تر کرده و از لخته شدن آن جلوگیری می‌کند و از همین رو، از خطر حمله قلبی که تعدادی زیادی از بیماران مبتلا به «کووید-۱۹» تجربه کرده‌اند، کاسته می‌شود.

در همین حال گروهی از پژوهشگران فرانسوی قصد دارند با استفاده از برچسب‌های ترک سیگار که حاوی نیکوتین است، تأثیر این ماده بر ایمنی بیماران و اعضای کادر درمانی نسبت به ویروس کرونا را به دقت بررسی کنند.

به گزارش گاردین، چندی پیش یکی از بیمارستان‌های بزرگ فرانسه با انتشار نتایج یک پژوهش این فرضیه را مطرح کرد که یکی از مواد موجود در توتون سیگار - احتمالا نیکوتین - ممکن است موجب شود که افراد سیگاری نسبت به ویروس جدید کرونا مصونیت بیشتری داشته باشند. با این حال حتی این پژوهشگران نیز تاکید کرده‌اند که با توجه به مضرات فراوان استعمال دخانیات، آنها به هیچ‌وجه توصیه نمی‌کنند که مردم به این کار روی بیاورند.

ژان پیر شانژو، عصب‌شناس مشهور فرانسوی که این پژوهش را بررسی کرده است، می‌گوید احتمال دارد نیکوتین مانع از ورود ویروس به سلول‌ها و در نتیجه مانع از تکثیر آن در بدن شود. همچنین ممکن است نیکوتین از شدت واکنش سیستم ایمنی بدن به ویروس، ‌یعنی همان چیزی که در بسیاری از موارد وخیم «کووید-۱۹» مشاهده شده است، بکاهد.

انجام آزمایش‌های بالینی با استفاده از برچسب‌های نیکوتین مستلزم کسب تأیید وزارت بهداشت فرانسه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

م

XS
SM
MD
LG