لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۵

لبخند بزنید: شادمانی بر عمر افراد می افزاید


Македонски филмски фестивал во Торонто
Македонски филмски фестивал во Торонто

افراد خوشحال نه تنها از زندگی لذت بیشتربی می برند، بلکه پژوهش ها حاکی از آن است که این افراد از عمر بلندتری نیز برخوردار هستند.

حدود ۴۰۰۰ نفر در یک تحقیق بلند مدت که از آنها می خواست حال و هوای روزانه خود را ثبت کنند، شرکت کرده اند.

اندرو استپتو، پژوهشگر دانشگاه کالج لندن در مورد این پژوهش می گوید:«ما برای اندازه گیری میزان شادی افراد از آنها خواستیم تا به پرسش های ساده ای چون امروز چقدر احساس خوشحالی می کنید و آیا شما یک روز پر هیجان داشتید به خود امتیاز دهند.»

پژوهشگران طی پنج سال گروه شرکت کننده را زیر نظر گرفتند و نتیجه حاکی از آن بود که میزان مرگ و میر میان افراد خوشحال و مثبت اندیش بسیار کمتر از سایرین بود.

در واقع آمار مرگ و میر در بین افرادی که بالاترین امتیاز را از آن خود کرده بودند ۳۵ درصد کمتر افراد افسرده و ناشاد بود.

تفاوت میان این پژوهش با نمونه مشابه آن که در گذشته انجام گرفته بود این است که در پژوهش جدید از افراد پرسیده می شد که در حال حاضر چه احساسی دارید. این در حالیست که در تحقیقات پیشین از افراد می پرسیدند که در هفته گذشته چه احساسی داشتید. اندرو بر این باور است که معمولا شرکت کنندگان به این گونه پرسش ها پاسخ دقیقی نمی دهند.

وی در این باره می گوید:«برای مثال اگر تیم محبوب فوتبال آنها در هفته گذشته باخته بود، حتی اگر در واقعیت تنها یک روز از باخت تیم خود ناراحت بودند، آنها برای کل هفته امتیاز کمتری به خود می دادند.»

پژوهشگران همچنین با اندازه گیری میزان استرس روزانه افراد بر آنند تا دریابند وجود هورمون استرس کورتیزول چه میزان بر روی عمر افراد تاثیر می گذارد.

XS
SM
MD
LG