لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۰

تایید حکم اعدام سعید ملک پور، جوان کانادایی ایرانی تبار


تایید حکم اعدام سعید ملک پور، جوان کانادایی ایرانی تبار
تایید حکم اعدام سعید ملک پور، جوان کانادایی ایرانی تبار

در شرایطی که دیوان عالی کشور تابستان گذشته حکم اعدام سعید ملک پور، جوان کانادایی ایرانی تبار را نقض کرده بود، اما اخبار رسیده از فعالان حقوق بشر و نیز اقوام وی در ایران از تایید این حکم خبر می دهند.

سعید ملک پور، جوان ۳۵ ساله مقیم استان انتاریو در کانادا، چهار سال پیش به ایران بازگشت و در اکتبر سال ۲۰۰۸ دستگیر و در اوین زندانی شد. آقای ملک پور به طراحی و فعالیت روی یک تارنمای غیراخلاقی متهم شد و دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی وی را به اعدام محکوم کرد.

با وجودی که سعید ملک پور بر بی گناهی خود تاکید و اظهار کرده است که اعترافات تلویزیونی وی زیر فشار روحی و روانی و شکنجه شدید اخذ شده است، اما گزارشهای رسیده از ایران از تایید حکم اعدام وی خبر می دهند.

برخی از صاحبنظران و فعالان بر این باورند که تنش های داخلی در ایران و فشارهای سیاسی و تحریم های اقتصادی علیه این کشور سبب شده است تا دولتمردان جمهوری اسلامی بر فعالان سیاسی، اجتماعی، خبرنگاران و طرفداران آزادی و جامعه مدنی فشار مضاعفی وارد کنند.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا تصمیم مقامات قضایی ایران برای صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور را محکوم کرده و گفته است نگرانی ها نسبت به عملکرد حکومت تهران هر روز افزایش می یابد.

وزیر امور خارجه کانادا گفته است: «ایران بزرگترین تهدیدی است که امروز صلح و امنیت جهان را در معرض تهدید قرار می دهد و برنامه اتمی این کشور بسیار نگران کننده است و وضعیت نامطلوب حقوق بشر در ایران، هر روز بیشتر رو به وخامت می گذارد و همه این مسایل نگرانی های بسیاری را برمی انگیزند.»

وکیل مدافع آقای ملک پور خرداد ماه سال گذشته گفته بود که پس از ارائه شواهد کارشناسی مبنی بر فعالیت سعید ملک پور روی این تارنما، حکم اعدام این جوان نقض شد. اما وی از آن زمان تا بررسی قضایی نهایی این پرونده در بازداشت باقی مانده بود.

فاطمه افتخاری، همسر سعید ملک پور در کانادا بارها برای آزادی و لغو حکم اعدام همسرش رایزنی کرده و نسبت به سرنوشت و بی اطلاعی از وضعیت سلامت و امنیت وی در زندان اوین ابراز نگرانی کرده بوده است.

فاطمه افتخاری گفته بود: «غیرقابل تصور است که فردی در این جهان، سه سال از زندگی خود را به اتهام طراحی یک نرم افزار در زندان سپری کند و تا امروز هم به همین اتهام پای چوبه دار قرار داشت».

طی چهار سال گذشته، گروهی از سیاستمداران و فعالان حقوق بشر ایرانی و کانادایی در اعتراض به صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور و نگرانی نسبت به اجرای قریب الوقوع این حکم، گردهمایی های اعتراضی در استان انتاریو برگزار کردند و از دولت فدرال کانادا خواسته بودند تا برای نجات جان ملک پور ۳۵ ساله موضع جدی اتخاذ کنند.

وی تاکید کرده بود که کارزار گروه های حقوق بشر در حمایت از سعید ملک پور نقش کلیدی در نجات جان همسرش ایفا کرده بودند.

سازمان عفو بین الملل روز ۲۹ دی ماه با انتشار بیانیه ای، صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور را ناعادلانه خوانده و خواستار لغو این حکم شده بود.

سال گذشته نیز گروهی متشکل از ۹۶۲ دانشجو و دانش آموخته دانشگاه های ایران و جهان، به ویژه دانشگاه صنعتی شریف با امضای یک نامه اعتراضی، خواستار توقف فوری حکم اعدام سعید ملک پور، فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف شده بودند.

بنا به گزارش های رسیده، مقامات امنیتی ایران یک سال پس از بازداشت سعید ملک پور وی را برای اعتراف به اتهامات خود در برابر تلویزیون جمهوری اسلامی قرار دادند. وی مدت زمانی بعد اذعان کرد که این اعترافات با اعمال زور و زیر فشار شکنجه اخذ شده بودند و واقعیت ندارند.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه وقت دولت کانادا در ماه فوریه سال گذشته مراحل رسیدگی قضایی به پرونده سعید مک پور را پرسش برانگیز و صدور حکم اعدام برای این جوان ایرانی مقیم کشورش را غیرقابل پذیرش خوانده بود.

با وجود انتقادهایی که در مورد پرونده سعید ملک پور متوجه دولت محافظه کار کانادا می شود، وزارت امور خارجه وقت اذعان کرده بود حوزه مداخله اتاوا در پرونده این ایرانی تبار با تابعیت دوگانه بسیار محدود است، زیرا او هنوز شهروند کانادا نیست و ایران نیز تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد.

XS
SM
MD
LG