لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۷

کانادا از ایران خواست حکم اعدام سعید ملک پور را لغو کند


کانادا از ایران خواست حکم اعدام سعید ملک پور را لغو کند
کانادا از ایران خواست حکم اعدام سعید ملک پور را لغو کند

در شرایطی که گزارش های رسیده از ایران از احتمال اجرای قریب الوقوع حکم اعدام سعید ملک پور خبر داده اند، وزیر امور خارجه دولت فدرال از مقامات ایران خواسته است تا حکم اعدام این جوان ایرانی مقیم کانادا را لغو کند.

سعید ملک پور، جوان ۳۸ ساله و تبعه ایرانی مقیم کانادا به اتهام طراحی یک تارنمای اینترنتی «غیراخلاقی» و به انحراف و انحطاط کشاندن جامعه، گناهکار و مفسد فی الارض شناخته و به اعدام محکوم شده است.

وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه ای که به همین منظور منتشر کرد، نسبت به انتشار گزارش هایی مبنی بر احتمال اعدام قریب الوقوع این جوان ایرانی مقیم کانادا ابراز نگرانی عمیق کرده است.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا در این بیانیه نوشته است «ما از دولت ایران می خواهیم تا این حکم را به دلایل بشردوستانه لغو کند. زمانی که افراد از برگزاری یک دادگاه عادلانه و بر اساس حقوق بشر بین الملل محروم می شوند، کانادا عمیقاً نگران می شود».

کانادا بار دیگر از ایران خواسته است تا با لغو این حکم، به تعهدات بین المللی خود در زمینه حقوق بشر پایبند بماند.

بیست و پنج سناتور کانادایی روز ۱۸ بهمن خواستار آزادی فوری ۲۵ زندانی سیاسی از زندان های ایران شده بودند و نام سعید ملک پورنیز جزء این اسامی بود.

رسانه های عمده کانادا نیز بارها نسبت احتمال اجرای حکم اعدام سعید ملک پور ابراز نگرانی عمیق کرده اند.

هادی قائمی، سخنگوی «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» به روزنامه تورنتواستار گفته است «محکومیت ملک پور تلاشی به منظور هراس افکنی در دل کاربران اینترنتی و اعمال محدودیت برای ایرانیانی است که از فضای مجازی اینترنت استفاده می کنند.»

سعید ملک پور در ماه مارس سال ۲۰۱۰ در نامه سرگشاده ای خطاب به مقامات جمهوری اسلامی ادعا کرد در زندان تحت شکنجه شدید قرار گرفته بوده و درحالی که دست ها و چشم هایش بسته شده بوده، چندین مامور با کابل او را به شدت کتک زدند و همچنین او را به تجاوز جنسی با بطری تهدید کردند و وی را به اعتراف در برابر دوربین های تلویزیون جمهوری اسلامی وادار کردند. بنا به گفته همسر سعید ملک پور، پدر این جوان ایرانی دو روز پس از پخش اعترافات تلویزیونی درگذشت.

سعید ملک پور در این نامه ادعا کرده ۳۲۰ روز در زندان انفرادی بازداشت شده بوده است.

بنا به گزارش های رسیده، آقای ملک پور از سال ۲۰۰۸ تاکنون فقط یک بار اجازه یافته تا با وکیل خود دیدار کند. او مهندس کامپیوتر است و می گوید وبسایتی که طراحی کرده بود بدون اطلاع وی، با اهداف غیراخلافی مورد استفاده قرار گرفته است.

فاطمه افتخاری، همسر حمید ملک پور که مقیم کاناداست به خبرنگار تورنتواستار گفته بود همسرش چهار روز پس از بازگشت به ایران مفقود شد و او نیز برای پیگیری وضعیت او پس از سه هفته به تهران سفر کرده اما از سوی مقامات اطلاعاتی و امنیتی ایران احضار و به مدت چهار ساعت مورد بازجویی و بدرفتاری و اهانت قرار گرفته بوده است.

XS
SM
MD
LG