لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

لغو حکم اعدام سعید ملک پور، جوان ایرانی تبار مقیم کانادا


لغو حکم اعدام سعید ملک پور، جوان ایرانی تبار مقیم کانادا
لغو حکم اعدام سعید ملک پور، جوان ایرانی تبار مقیم کانادا

دیوان عالی ایران حکم اعدام سعید ملک پور، جوان ایرانی مقیم کانادا را لغو کرد.

سعید ملک پور، جوان ٣۵ ساله ایرانی مقیم استان انتاریو در کانادا پس از بازگشت به ایران در اکتبر سال ٢٠٠٨ دستگیر و روانه زندان اوین شد. آقای ملک پور به طراحی و فعالیت روی یک تارنمای غیر اخلاقی متهم شد و دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی وی را به اعدام محکوم کرد.

بنا به گفته وکیل مدافع آقای ملک پور، پس ار ارائه شواهد کارشناسی دایر بر فعالیت وی روی این تارنما، حکم اعدام این جوان ایرانی لغو شد. وی تا زمان بررسی قضایی این پرونده در بازداشت باقی خواهد ماند.

روزنامه گاردین به نقل از فاطمه افتخاری، همسر سعید ملک پور در کانادا نوشته است «با (اعلام این خبر) می توانم نفس راحتی بکشم. من از این که او در نهایت از مرگ نجات پیدا کرد، بسیار خشنودم». وی گفته است: «غیرقابل تصور است که فردی در این جهان، سه سال از زندگی خود را به اتهام طراحی یک نرم افزار در زندان سپری کند و تا امروز هم به همین اتهام پای چوبه دار قرار داشت».

طی ماه های گذشته، گروهی از سیاستمداران و فعالان حقوق بشر ایرانی و کانادایی در اعتراض به صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور و نگرانی نسبت به اجرای قریب الوقوع این حکم، گردهمایی های اعتراضی در استان انتاریو برگزار کرده و از دولت فدرال کانادا خواسته بودند تا برای نجات جان ملک پور ٣۵ ساله موضع جدی اتخاذ کنند.

بنا به گفته فاطمه افتخاری، کارزار گروه های حقوق بشر در حمایت از سعید ملک پور نقش کلیدی در نجات جان همسرش ایفا کرده است.

در اقدام دیگری در حمایت از این جوان ایرانی در بند، گروهی متشکل از ٩۶٢ دانشجو و دانش آموخته دانشگاه های ایران و جهان، به ویژه دانشگاه صنعتی شریف با امضای یک نامه اعتراضی، خواستار توقف فوری حکم اعدام سعید ملک پور، فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف شده بودند.

بنا به گزارش های رسیده، مقام های امنیتی ایران یک سال پس از بازداشت سعید ملک پور وی را برای اعتراف به اتهامات خود در برابر تلویزیون جمهوری اسلامی قرار دادند. وی مدت زمانی بعد اذعان کرد که این اعترافات با اعمال زور و زیر فشار شکنجه اخذ شده بودند و صحت ندارند.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه وقت دولت کانادا در ماه فوریه گفته بود مراحل رسیدگی قضایی به پرونده سعید مک پور پرسش برانگیز است. وی صدور حکم اعدام برای این جوان ایرانی مقیم کشورش را غیرقابل پذیرش خوانده بود.

با وجود انتقادهایی که در مورد پرونده سعید ملک پور متوجه دولت محافظه کار کانادا می شود، وزارت امور خارجه اذعان کرده بود حوزه مداخله اتاوا در پرونده این تبعه ایرانی بسیار محدود است، زیرا او هنوز شهروند کانادا نیست و ایران نیز تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد.

XS
SM
MD
LG