لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۸

اسلوونی: پاهور و تورک به دور دوم انتخابات می روند


بوروت پاهور نخست وزير پيشين با کسب ۴٠ درصد آرا و دانيلو تورک، رئيس جمهوری کنونی با به دست آوردن ٣۶ درصد آرا به دور دوم انتخابات رياست جمهوری در اسلوونی راه يافتند.

مردم اسلوونی با وجود درگيری با همه مشکلات اقتصادی مشترک با ساير کشورهای اروپايی، همچون نرخ بالای بيکاری و تشتت عميق سياسی ويژه کشور خود، ساعت ۷ صبح روز يکشنبه برای انتخاب رئيس جمهوری جديد به پای صندوق های رأی رفتند. در اين انتخابات سه کانديدا، از جمله، دانيلو تورک، رئيس جمهوری کنونی، بوروت پاهور نخست وزير پيشين و ميلان زور، کانديدای ائتلاف حاکم راست ميانه با يکديگر رقابت کردند.

در ساختار سياسی اسلوونی، گرچه نقش رئيس جمهوری عمدتاً تشريفاتی است، فرماندهی نيروهای مسلح و عزل و نصب رئيس بانک مرکزی با رئيس جمهوری است. رئيس جمهوری اسلوونی گرچه از اختيارات و نفوذ سياسی چندان بی بهره نيست، اما قدرت سياسی کشور عمدتاً در اختيار پارلمان است و نخست وزير جايگاه ويژۀ خود را دارد.

جمهوری پارلمانی اسلوونی، که تا سال ۱۹۹۱ جزئی از خاک يوگسلاوی سابق به شمار می رفت، کشوری کوچک و کوهستانی در جنوب اروپای مرکزی است. عضو اتحاديه اروپا و ناتو است و در طول تاريخ حلقه اتصال شبه جزيره بالکان با مرکز و جنوب اروپا تلقی می شده است.
XS
SM
MD
LG