لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۱

کشف جدید برای درمان بیماری خواب


کشف جدید برای درمان بیماری خواب
کشف جدید برای درمان بیماری خواب

پژوهشگران کانادا و بریتانیا ترکیب جدیدی را کشف کرده اند که می تواند انگل عامل بیماری خواب را نابود کند و این بیماری خطرناک را درمان کند. بنا به گفته محققان، این ترکیب می تواند از رشد انگل در سطح یک آنزیم ممانعت کرده و راه را برای موثر شدن داروهای ویژه درمان بیماری خواب تسهیل کند.

سالانه ٣۰ هزار آفریقایی بر اثر ابتلا به بیماری خواب جان خود را ازدست می دهند.

پروفسور پال ویات، مدیر برنامه کشف داروی بیماری های مناطق استوایی در دانشگاه داندی اسکاتلند در بیانیه ای اعلام کرده است این کشف، از نظر کشف دارو و پیشرفت بیماری هایی که مورد غفلت قرار گرفته اند، یکی از برجسته ترین یافته های سال های اخیر است.

بیماری خواب، یک بیماری کشنده انگلی است که بر زندگی ده ها هزار تن از آفریقایی تباران مناطق زیر صحرای آفریقا تأثیر می گذارد. این بیماری که به آن تریپانوزوم گفته می شود، از طریق نیش پشه تسه تسه سرایت می کند.

بنا به تعریف سازمان بهداشت جهانی، این بیماری دو مرحله دارد: مرحله اول با تب، سردرد، درد مفصل و خارش همراه است و در مرحله دوم که انگل باعث عفونت مغز می شود و عامل اختلال خواب می شود و نامگذاری این بیماری نیز به همین علت است.

داروهایی که در حال حاضر برای درمان بیماری خواب مورد استفاده قرارمی گیرند، به شدت سمی هستند. یکی از این داروها حاوی آرسنیک و دیگری بسیار گرانقیمت است و بر انواع خاصی از این بیماری تاثیری ندارد و دوره طولانی درمان آن باید در بیمارستان تکمیل شود.

پژوهشگران می گویند داروهای جدید باید به صورت خوراکی تولید شوند تا استفاده از آن ها راحت تر باشد.

آن ها پیش بینی کرده اند که این داروها طی هجده ماه آینده در درمانگاه های آزمایشی قابل دسترس باشد.

این تحقیق با همکاری مشترک پژوهشگران دانشگاه های داندی، یورک، بریتانیا و تورنتو تکمیل شده و یافته های آن ها در شماره آوریل ۲٠١٠ نشریه نیچرچاپ شده است.

XS
SM
MD
LG