لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

گزارش: يک پنجم جمعيت آمريکا با مشکل کم خوابی روبه روست


گزارش: يک پنجم جمعيت آمريکا با مشکل کم خوابی روبه روست
گزارش: يک پنجم جمعيت آمريکا با مشکل کم خوابی روبه روست

شبهای تاريک و طولانی زمستان در دنيای امروزغرب با تغيير ساعت کوتاهتر می شود اما يک پنجم جمعيت آمريکا با مشکل کم خوابی روبه روست.

انجمن ملی خواب بريتانيا می گويد مشکلات خواب ما در سبک پراضطراب و پرتنش زندگی مان ريشه دارد و به ساعات طولانی کار سخت نيز، مربوط می شود. عواملی که سبب بدخوابی افراد ميشود می تواند عدم امنيت شغلی و نيز ترس و واهمه از رکود اقتصادی باشد.

روشی برای خواب با کيفيت برتر به نام «کی ولاتيز» راه تازه خواب درمانی کره ای است که در کره شمالی ريشه دارد. تراپيستی که اين روش را اعمال می کند کيم سونگ هی نام دارد و می گويد تخصص پيدا کردن دراجرای اين تکنيک سالها زمان می برد.

طرفداران اين روش تراپی می گويند در اين روش به شيوه ای مانند طب سوزنی عمل می شود بطوريکه جريان انرژی را بالا می برد و خستگی را ازبين می برد و با مشکلات گوارشی و عدم توازن ناشی از رژيم غذايی مبارزه می کند. اما تفاوت اين شيوه درمان با طب سوزنی آن است که به جای سوزن از «ويبر» يا ارتعاشات صوتی، استفاده می کند.

کيم برای هدايت کردن اين انرژی «کی» پايين تنه، بازوها، شانه ها و پاها را فشار می دهد تا بر جريان خون تاثير بگذارد و نيز برصدای خاصی که به گفته او اين انرژی را هدايت می کند.

کيم می گويد اين روش تازه ای است که هنوز بسياری درمورد آن چيزی نمی دانند. او می گويد مواد سمی در آنچه می خوريم زياد است وبايد تلاش کنيم بدنمان را از آنها تصفيه کنيم.

لارن گارنر مساژور معتقد است که به کاربردن اين روش تازه کره ای قطعا تنها آرامش بخش نيست بلکه به نظر می رسد به نوعی فشار و تنش را از بدن دور می کند و ميزان انرژی را افزايش می دهد.

به کار بردن روشهايی برای رسيدن به آرامش همچنان محور بسياری از روشهای تراپی است، به اين دليل که برای خواب با کيفيت خوب، بايد با آرامش به خواب رفت.

محور تبادل نظر مجمع ملی خواب بريتانيا درروز سی و يکم اکتبر مبارزه با کم خوابی بود.

اين مجمع بر لزوم مبارزه با تنش، تحرک بدنی، خوردن مواد غذايی که اسيد آمينه فراوان دارند و همچنين فراهم کردن محيطی مطلوب و آرام برای خواب پيش از زمان رفتن به بستر، تاکيد می کند و می افزايد که رعايت اين موارد کيفيت خواب را بهتر می کند.

سمی مارگو که روان شناس و نويسنده کتاب «راهنمای خواب خوب» است باور دارد که خواب برتمامی ابعاد زندگی آدمی و چگونگی سالمند شدن تاثير می گذارد و اثر آن فراتر از تنها سطح تنش روحی وحالات روانی ماست.

خانم مارگو معتقد است که سبک بد و شيوه ناسالم زندگی باعث ايجاد فشار روحی می شود و کمر درد ايجاد می کند و باعث فشار عضلانی می شود. او می گويد: «از آنجا که ما تحت تنش روحی زيادی قرارداريم، ماهيچه هايمان منقبضند و از آنجا که تحرک نداريم و دايما نشسته ايم، بسيار شکننده و آسيب پذيرمی شويم و چون درد داريم خوابمان نمی برد.»

ورزشهايی با به کار بردن تکنيک موسوم به الکساندر يا همان وسيله ساده چوبی به نام فلکسيبک می تواند برای استفاده قبل از خواب موثر باشد و برای بدن آرامش، ايجاد کند.

XS
SM
MD
LG