لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۱

دادستانی سئول رئیس جمهوری اسبق کره جنوبی را به «فساد» متهم کرد


«لی میونگ باک» رئیس جمهوری اسبق کره جنوبی - آرشیو
«لی میونگ باک» رئیس جمهوری اسبق کره جنوبی - آرشیو

دادستان‌های کره جنوبی روز دوشنبه رسما علیه «لی میونگ باک» رئیس جمهوری اسبق آن کشور، که در حبس به سر می‌برد، بابت موارد مختلفی از فساد اعلام جرم کردند و به این ترتیب وی چهارمین رهبر کره جنوبی در حدود دو دهه گذشته خواهد بود که دادگاهی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دادستانی سئول، آقای لی به دریافت حدود ۱۰ میلیون دلار رشوه از آژانس اطلاعاتی کشور، شرکت سامسونگ و برخی دیگر متهم است. وی قبلا در ارتباط با یکی از شرکت‌های وابسته به سامسونگ و فرار مالیاتی به ۳ سال زندان و پرداخت جریمه محکوم شده بود.

بیشتر اتهاماتی که علیه لی میونگ باک مطرح شده است، مربوط به دوران خدمت او در مقام ریاست جمهوری کره جنوبی در سال‌های بین ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ میلادی، یا وقتی که نامزد پیشرو حزب حاکم محافظه‌کار آن کشور در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۰۷ بود، است.

«پارک گوئن های» جانشین او روز جمعه گذشته در یک پرونده جداگانه – به دنبال افشای فساد مالی که چندین ماه پیش از آن منجر به برگزاری تظاهرات اعتراضی مردم کره جنوبی و در نهایت کنار گذاشتن خانم پارک از قدرت شد – در دادگاه به ۲۴ سال زندان محکوم شد.

لی میونگ باک پیش از آن که به عنوان رئیس جمهوری کره جنوبی انتخاب شود، از مدیران شرکت «هیوندای» و یکی از شهرداران شهر سئول پایتخت کره جنوبی بود. از او با عنوان نخستین رئیس جمهوری کره جنوبی که پیشینه تجاری داشته است یاد می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG