لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

کره جنوبی توافقنامه تجارت آزاد با آمريکا را تصويب می کند


کره جنوبی توافقنامه تجارت آزاد با آمريکا را تصويب می کند
کره جنوبی توافقنامه تجارت آزاد با آمريکا را تصويب می کند

در رای گيری متشنجی که با خشونت در پارلمان و در خيابان های سئول همراه بود، لايحه توافقنامه تجارت آزاد با آمريکا روز سه شنبه با ۱۵۱ رای موافق در برابر ۷ رای مخالف به تصويب رسيد.

قانونگذاران اپوزيسيون با خشم به اين اقدام واکنش نشان دادند. آنها در حالی که با صدای بلند اعتراض می کردند، يک کپسول گاز اشک آور را در صحن مجلس، منفجر کردند.

در خارج از پارلمان، صدها معترض مخالف اين پيمان، در جريان يک راه پيمايی در پايتخت، با پليس درگير شدند. معترضين، که پلاکاردها و پرچم هايی در دست داشتند، خيابان را برای مراسم روشن کردن شمع اشغال کردند، اما پليس مجهز به لوله های آب آنها را متوقف ساخت.

تصويب توافق تجارت آزاد با آمريکا در پارلمان کره جنوبی يک ماه پس از آن صورت می گيرد که کنگره آمريکا آنرا از تصويب گذراند و پرزيدنت اوباما آنرا امضا کرد.

پيمان معروف به توافق تجارت آزاد کره – آمريکا، نزديک به چهار سال و نيم پيش امضا شد، و مهمترين پيمان تجارتی برای آمريکا از زمان توافق آزاد تجارتی آمريکای شمالی با کانادا و مکزيک در سال ۱۹۹۴ است.

وندی شرمن، معاون سياسی وزارت امور خارجه آمريکا، پيشتر در روز سه شنبه در پی ديدارهايی در وزارت امور خارجه کره جنوبی در سئول از اين پيمان دفاع کرد و آنرا از نظر توسعه تجارت و افزايش مشاغل، بنفع هر دو کشور دانست.

XS
SM
MD
LG