لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۹

وزير امور خارجه آمريکا برای گفتگو در مورد تنش های شبه جزيرۀ کُره وارد سئول شد


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا امروز، چهارشنبه، وارد سئول پايتخت کره جنوبی شد. سفر خانم کلينتون یک روز پس از آن صورت می گيرد که پیونگ یانگ اعلام کرد تمام مناسبات خود را با همسایه خويش در اختلاف بر سر غرق یک کشتی جنگی کره جنوبی، قطع خواهد کرد.

کره شمالی اوایل چهارشنبه گفت ارتباطات دریایی خود را با کره جنوبی قطع کرده است. اين اقدام در راستای اعلاميۀ روز سه شنبۀ کره شمالی ست که تا زمانيکه لی میونگ – باک در مقام رياست جمهوری کره جنوبی قرار دارد، هيچگونه رابطه ای با کشور همسايه خود، برقرار نخواهد کرد. آقای «لی» سرسختانه ترين خط مشی را در ميان دیگر رؤسای جمهور اخير کرۀ جنوبی نسبت به کرۀ شمالی، در پيش گرفته است.

کره جنوبی می گوید اژدر کره شمالی عامل غرق شدن کشتی جنگی «چونانِ» کره جنوبی در ماه مارس گذشته بود که منجر به کشته شدن ۴۶ تن از دريانوردان کره جنوبی گرديد. مقامات در سئول می گویند موضوع مورد مناقشه را به شورای امنیت سازمان ملل متحد، ارجاع خواهند کرد.

کره جنوبی روز دوشنبه اعلام کرد در مقام تلافی، کره شمالی را بدليل غرق کشتی کره جنوبی مشمول تحريم قرار خواهد داد. از سوی ديگر، کره شمالی، هرگونه مشارکت خود را در غرق کشتی کره جنوبی، رد کرده است.

کره شمالی روز سه شنبه اعلام کرد تماس و روابط خود را با کره جنوبی قطع خواهد کرد تا سئول را به خاطر تحریمِ کره شمالی، تنبیه کند. کره شمالی همچنین اعلام کرد که تمام مقام های کره جنوبی را که اکنون در یک پارک صنعتی مشترک در شهر مرزی کائسونگ مشغول به کار هستند، اخراج خواهد کرد.

کاخ سفید می گوید اقدام های کره شمالی برای قطع روابط خود با کره جنوبی در راستای منافع کره شمالی نیست. پی جی کرولی سخنگوی کاخ سفید اقدامات کره شمالی را «عجیب» توصیف کرد و گفت «این کشور توانایی رسیدگی و سیر کردن شهروندان خود را ندارد؛ بنابراین قطع بیشتر روابط با کرۀ جنوبی به هیچ وجه در راستای منافع بلندمدت مردم کره شمالی نیست.»

کره جنوبی روز دوشنبه اعلام کرد روابط بازرگانی خود را با کره شمالی قطع می کند و پس از اين به کشتی های آن کشور اجازۀ عبور از آبهای کره جنوبی را نخواهد داد. اما به جز این تحریم ها، کره جنوبی قصد دارد به گفتۀ خود يک جنگ روانی را نيز علیه کره شمالی، آغاز کند. بخشی از این جنگ روانی، نصب بلندگو در نقاط مرزی و پخشِ برنامه های تبليغاتیِ ضد کره شمالی با صدای بلند در داخل آن کشور است.

از طرف ديگر، کره شمالی در مقام واکنش، روز سه شنبه اعلام کرد کشتی ها و هواپیماهای کره جنوبی اجازۀ عبور از حریم های هوایی و دریایی این کشور را نخواهند داشت. کره شمالی همچنین اعلام کرد با تمام توان به جنگ روانی کره جنوبی پاسخ خواهد دارد.

کاخ سفید روز دوشنبه اقدامات و اَعمال کره شمالی را با واژه «تحريک آميز» توصيف کرد و حمايـت خود را از عمليات متقابل کره جنوبی، اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG