لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۹

بازگشت خواهران خوش صدا به مراسم گرمی


در مراسم سال گذشته اهدای «جوایز گرمی» آدل، خواننده سرشناس بریتانیایی پس از جراحی تارهای صوتی و پشت سر گذاشتن یک دوره طولانی بهبودی، هنرمندی بود که بازگشت پیروزمندانه ای به این مراسم داشت.

در حالی که مراسم اهدای جوایز گرمی امسال که یکشنبه ١٠ فوریه برگزار می شود، جنجال های خبری بسیاری به همراه نداشته است، اما بازگشت «خواهران خوش صدا» یا «SWV» خبر خوشی محسوب می شود.

از آخرین باری که آهنگی از «SWV» شنیده شد، بیست سال گذشته است. سه خواننده ای که اعضای یک گروه گاسپل (خواننده آهنگ های انجیلی) اهل نیویورک سیتی بودند، در سال های ١٩٩٠ بیشتر به خواندن آهنگ های پرطرفدار «R&B» همچون «I'm So Into You»، «Right Here»، «You’re The One» و «Weak» شهرت داشتند.

اما موفقیت آن ها در جداول موسیقی آن زمان و پرطرفدار بودن آهنگ ها گروه «SWV» را خوشحال نمی کرد و در نهایت این گروه در سال ١٩٩٨ از فعالیت هنری دست کشید.

تمارا جانسون جرج یا تاج، یکی از خواننده های «SWV» می گوید «در واقع این جدایی و از هم پاشیدن گروه، خبر بسیار جنجالی و پر سر و صدایی بود. ما سال ها حتی در مورد آن صحبت هم نمی کردیم. هر یک از ما پروژه های متفاوتی را امتحان کردیم و فهمیدیم که آنقدر که به صورت یک گروه خوشحال و راضی بودیم، به تنهایی موفق نبوده ایم. بنابراین اختلاف هایمان را کنار گذاشتیم و این آلبوم را با هم تولید کردیم. این آلبوم حقیقتاً بهترین اثری است که تا به حال بیرون داده ایم».

تاج تنها فرد این گروه نیست که نسبت به انتشار اولین دیسک فشرده پس از گذشت پانزده سال چنین احساسی دارد. آلبوم «من دلم برای خودمان تنگ شد» در ماه آوریل به بازار آمد و در جداول موسیقی بیلبورد به ششمین آلبوم پرشنونده صعود کرد. نامزدی تاج، لیانه لیونز معروف به «لی لی» و شریل کلمونز معروف «کوکو» برای دریافت جایزه گرمی و آن هم در برهه ای که «گروه های دختران» جایگاه چندان مهمی در جداول موسیقی ندارند، خبر بسیار خارق العاده و خوشحال کننده ای است.

«SWV» در پنجاه و پنجمین مراسم اهدای جوایز گرمی در لس آنجلس یکی از نامزدهای جایزه «بهترین اجرای R&B سنتی» شده است. این گروه در رقابت بسیار نزدیکی با نامزدهای دیگری همچون آهنگ «Lately» آنیتا بیکر، «Wrong Side of a Love Song» اثر ملانی فیونا، آهنگ «Real Good Hands» گرگوری پورتر و آهنگ «Love on Top» بیانسه قرار دارد. گروه «SWV» برای آهنگ پرطرفدار و پرفروش «If Only You Knew» ساخته پتی لابل در سال ١٩٨٤ برای این جایزه نامزد شده است.

آیا زمانی که تاج این آهنگ را در استودیو ضبط می کرد، از سرنوشت خوش آن خبر داشت؟

او می گوید «شما هر بار که در مقام یک هنرمند آهنگی را ضبط می کنید، دلتان می خواهد ایمان داشته باشید که این آهنگ همان آهنگ سرنوشت ساز و موفق خواهد بود. فقط خدا می تواند به تو بگوید این آهنگ موفق نخواهد شد، بنابراین هر آهنگی را که ضبط می کنم احساس می کنم که پرطرفدار خواهد شد».

این گروه در سال ١٩٩٣ در رشته «بهترین هنرمند جدید» برای دریافت جایزه گرمی نامزد شد، اما تونی برکستون این جایزه را دریافت کرد. پس از گذشت دو دهه از آن زمان تاکنون، صنعت موسیقی شاهد تحولات و تغییرات بسیار عمیق و جدی بوده است. تاج می گوید «SWV» نیز برای پویایی و همگام شدن با این تحولات باید تغییر می کرد.

وی می افزاید «ما متعلق به دورانی هستیم که شرکت های تولیدکننده موسیقی حرف آخر را می زدند و بر بازار موسیقی سلطه داشتند. آواز خواندن نهایت تلاشی بود که باید به کار می گرفتیم و شرکت های تولیدی بقیه مسئولیت را به عهده داشتند. اما این روزها شما هم باید فعالیت کنید، در مسیر فعالیت های حرفه ای خود متحول شوید و در غیر این صورت ناکام خواهید ماند. از صحنه و عرصه موسیقی حذف می شود چون هیچ کس حاضر نخواهد بود تا برای شما کاری انجام دهد و خود مسئولیت همه امور را به عهده خواهید داشت. در این صنعت، خودکفایی بسیار رویکرد غالبی است. این برای ما یک بیدارباش جدی بود. ما لوس شده بودیم. در صنعت جدید موسیقی باید ریشه داشته باشی و بر اوضاع مسلط باشی. داشتن یک چهره زیبا و صدای خوشایند کافی نیست و دیگر راهگشا نخواهد بود».

تاج هفته جاری را به انجام کارهای لحظه آخر مربوط به مراسم گرمی و امور شخصی همچون رساندن پسرش به کلاس کاراته و فعالیت در سازمان «Visions with Infinite Possibilities» یا «VIP» سپری کرده است. او می گوید ماموریت این گروه حمایت از زنان و کودکانی است که قربانی خشونت و آزار و اذیت اعضای خانواده خود بوده اند.

اما پیدا کردن لباس مناسبی برای شرکت در مراسم گرمی در هالیوود یکی از مهمترین کارهای این هفته او بوده است.

تاج می گوید: «مهم این است که لباسی که به تن می کنی، بی عیب و نقص باشد. چهره ای داشته باشی که در حد امکان بیشترین توجه را به سمت تو جلب کند. موهایت و آرایشت هم باید کاملاً بی عیب و نقص باشد. باید یاد بگیری که چطور روی فرش قرمز راه بروی و توجه رسانه ها را با وجود این لباس های برهنه ای که هر سال در مراسم گرمی می پوشند، به خود جلب کنی».

عکس لباس هایی که تاج، لی لی و کوکو به تن خواهند کرد اندک زمانی پس از آن که روز یکشنبه روی فرش قرمز راه بروند، روی تارنمای آن ها منتشر خواهد شد. برنامه تور بین المللی و تعداد بیشتری از آهنگ های آن ها هم روی این تارنما موجود خواهد بود.
XS
SM
MD
LG