لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

یک روز بعد از واکنش مایک پمپئو؛ آیت‌الله سیستانی هم خشونت علیه معترضان ضددولت را محکوم کرد


آیت‌الله علی سیستانی
آیت‌الله علی سیستانی

آیت الله سیستانی، مرجع تقلید شیعه در عراق، روز جمعه ۱۸ بهمن خشونت های مرگبار، که منجر به کشته شدن شماری از معترضان در شهر نجف شد، را محکوم کرد.

به گزارش رویترز، آیت الله سیستانی از نیروهای امنیتی خواست از جان معترضان ضددولتی در قبال حملات بیشتر محافظت کنند. این مرجع تقلید همچنین در این روز از سیاستمداران خواست تا دولتی را که مورد اعتماد مردم است، تشکیل دهند.

یک روز پیشتر، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پنجشنبه شب ۱۷ بهمن در توئیتر خود از اعمال خشونت علیه تظاهرات مسالمت‌آمیز روز چهارشنبه در نجف ابراز انزجار کرد و از دولت عراق خواست فورا «گروه‌های شبه‌نظامی، اوباش و گروه‌های متعصب» که در این شهر به مردم معترض حمله می‌کنند را پاسخگو نماید.

هواداران مقتدی صدر روحانی پر نفوذ شیعه چهارشنبه شب به معترضان عراقی در شهر نجف حمله کردند و برخی گزارش ها از کشته شدن دست‌کم هفت نفر از این معترضان خبر می دهند.

معترضان علیه دولت عراق مدتها است تجمع می‌کنند. با این که هواداران مقتدی صدر در اعتراضات گذشته حضور داشتند، اما از زمانی که قرار شد محمد علاوی، نخست وزیر جدید، دولت تشکیل دهد، از او حمایت کردند.

این هواداران صدر که به کلاه آبی‌ها مشهور هستند، مدعی هستند که قصد دارند با بازگشایی راه های ارتباطی و ادارات، نظم را به شهرها بازگردانند. آنها اغلب مسلح هستند.

معترضان عراقی از سه ماه پیش در اعتراض به مشکلات مالی، بیکاری و نفوذ جمهوری اسلامی در عراق به خیابان ها آمدند و موجب کناره گیری نخست وزیر وقت عراق شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG