لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۴

محرومیت فرمانده پیشین ارتش سریلانکا از عضویت در پارلمان


محرومیت فرمانده پیشین ارتش سریلانکا از عضویت در پارلمان
محرومیت فرمانده پیشین ارتش سریلانکا از عضویت در پارلمان

دیوان عالی کشور سریلانکا حکم محکومیت فرمانده پیشین ارتش سریلانکا را که از سوی یک دادگاه نظامی صادر شده بود تایید کرد. در نتیجه ژنرال سارات فون سیکا، فرمانده پیشین ارتش سریلانکا کرسی خود در پارلمان را از دست داد.

سارات فون سیکا که نقش موثری در پایان دادن به خشونتهای خونین و جنگهای چندین ساله میان جدایی خواهان ببرهای تامیل با دولت مرکزی برعهده داشت، با این حکم نخواهد توانست نماینده پارلمان سریلانکا باشد.

دیوان عالی کشور سریلانکا همچنین به دادگاه نظامی اختیار داد تا به دیگر اتهامات رهبر پیشین نظامیان تامیل نادو رسیدگی کند.

دادگاه نظامی فرمانده پیشین ارتش را به سی ماه زندان و قطع بازنشستگی و خلع درجه نظامی محکوم کرده است.

ژنرال سارات فون سیکا فرماندهی ارتش سریلانکا را در نبرد برای پایان دادن به جنگهای خونین پانزده ساله میان ببرهای تامیل و دولت مرکزی برعهده داشت اما پس از آن که ژنرال سارات فون سیکا پا به مبارزه انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا گذاشته و رقیب متحد پیشین خود ماهیندا راجاپاکیس، رئیس جمهوری این کشور شد. فرمانده پیشین ارتش سریلانکا در این مبارزه شکست خورد؛ اما سه ماه پس از شرکت انتخابات پارلمانی صاحب کرسی نمایندگی شد که با حکم اخیر دیوان عالی این کرسی را نیز از دست داد.

کارشناسان سیاسی سریلانکا می گویند اختلاف فرمانده پیشین ارتش سریلانکا با رئیس جمهوری این کشور بر سر نقش اصلی رهبری پایان دادن به جنگ داخلی با ببرهای تامیل عامل اصلی شکست فرمانده ارتش در صحنه سیاسی و محکوم شدن وی بوده است.

XS
SM
MD
LG