لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۵

افشاگری های ویکی لیکس و دیپلماسی ایالات متحد آمریکا


افشاگری های ویکی لیکس و دیپلماسی ایالات متحد آمریکا
افشاگری های ویکی لیکس و دیپلماسی ایالات متحد آمریکا

وزیر خارجه سنگاپور می گوید از این پس دیپلمات های کشورش در گفت و گو با مقام های امریکایی، به دلیل وجود ویکی لیکس، با احتیاط بیشتری سخن خواهند گفت.

جورج یه ئو که امروز، دوشنبه در پارلمان این کشور سخن می گفت افشاگری های ویکی لیکس را برای دیپلماسی ایالات متحد آمریکا فاجعه بار تلقی کرد.

وب سایت ویکی لیکس که در هفته های اخیر به افشای گفت وگوهای مقام های آمریکایی پرداخته است، از برخی از ابراز نظرهای بسیار نامساعد مقام های ارشد سنگاپور درمورد کشورهای همسایه خود در منطقه پرده برداشته است. در این افشاگری ها، از قول لی کوان یو، نخست وزیر پیشین این کشور، نقل شده است که او سران برمه را «احمق» و رهبران کره شمالی را « بیماران روانی» خوانده است.

وزیر خارجه سنگاپور بی آن که به سوال های نمایندگان درمورد برخی از افشاگری های ویکی لیکس پاسخ دهد ، گفت او و کارمندانش از این پس« باید در ارتباطات شان با آمریکایی ها محتاط تر باشند. اگراتفاقی یک بار بیفتد، می تواند بازهم تکرار شود».

در پی افشای گفت و گوهای آمریکایی ها با دیپلمات های خارجی در ویکی لیکس، مقام های آمریکایی ابراز نگرانی کرده اند که این واقعه ممکن است دیپلمات های خارجی را، از بیم ویکی لیکس، وادار کند که از ابراز عقایدشان به آنان خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG