لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

رفع توقیف سه کشتی ایرانی در سنگاپور


رفع توقیف سه کشتی ایرانی در سنگاپور
رفع توقیف سه کشتی ایرانی در سنگاپور

سنگاپور سه کشتی باربری ایرانی را که چند ماه پیش در یک اختلاف مالی مرتبط با تحریم های سازمان ملل متحد علیه تهران توقیف شده بودند را آزاد کرده است.

مهدی غضنفری وزیر بازرگانی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه به خبرگزاری فارس گفت« سنگاپور کشتی های توقیف شده را آزاد کرد.» وی کشورهای غربی را مسئول این اختلاف مالی منجر به توقیف کشتی ها دانست.

مقام های ایرانی در ماه دسامبر تایید کردند سنگاپور سه کشتی توچال، سهند و سبلان، را چندین ماه به این دلیل که صاحب شان نتوانسته بود وام دریافتی از یک بانک فرانسوی را بازپرداخت کند، توقیف کرده است. گفته شده بود که سنگاپور قصد حراج این کشتی ها را دارد .

خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران می گوید« بانک به این دلیل خواهان بازپرداخت وام زودتر از زمان مقررشد که شرکت فاقد بیمه معتبر برای کشتی ها بود.» مدیر خطوط کشتیرانی به شبکه پرس تی وی گفت« شرکت ۲۰۰ میلیون دلار باقی مانده را به بانک پرداخت کرد.»

مقام های آمریکایی می گویند تحریم هایی که واشنگتن، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد بر خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی اعمال کرده اند آنها را زیر فشار مالی قرار داده و تعدادی بنادری را که می تواند در آنها فعالیت داشته باشند را کاهش داده است.

آمریکا در سال ۲۰۰۸ دارایی های شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی را مسدود کرد و آن را متهم ساخت که با نادیده گرفتن تحریم های بین المللی کالاهای نظامی به ایران حمل می کند.

XS
SM
MD
LG