لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

گرامیداشت فرانک سیناترا در «ماه تقدیر از موسیقی جاز»


گرامیداشت فرانک سیناترا در «ماه تقدیر از موسیقی جاز»
گرامیداشت فرانک سیناترا در «ماه تقدیر از موسیقی جاز»

از سال ۲۰۰۲ تاکنون، آوریل به عنوان «ماه تقدیر از موسیقی جاز» نامگذاری شده است. این جشن به معنای به رسمیت شناختن این واقعیت است که موسیقی جاز طی سالیان طولانی بر زندگی مردم آمریکا اثرگذار بوده است. در واقع، به هر صورت هر ژانر موسیقی در آمریکا در قرن بیستم بر فیلمسازان، شعرا، رمان نویسان، نقاشان و هنرمندان هالیوود نیز تاثیر عمیقی داشته است. موضوع «ماه تقدیر از موسیقی جاز» امسال کنشگری است.

عکس فرانک سیناترا، خواننده افسانه ای در پوستر سال ۲۰۱۲ «ماه تقدیر از موسیقی جاز» چاپ شده است. این گروه قصد دارد تا در طی این ماه زندگی و میراث او را در سراسر جهان جشن بگیرد. این خواننده بی مثال به دلیل حمایت شجاعانه خود از حقوق بشر در سال ۱۹۴۵ برای این روز برگزیده شده است. سیناترا در این سال از یک آهنگ و یک فیلم کوتاه استفاده کرد تا احترام برای دیگران به عنوان یکی از آرمانهای آزادی و غرور مدنی مردم آمریکا را ترویج کند.

آهنگ «خانه ای که در آن زندگی می کنم» به درخواست عاجزانه ای برای همبسته کردن آمریکا در طی جنگ جهانی دوم بدل شد. این آهنگ بسیار محبوب و پرفروش و یک فیلم هالیوودی ده دقیقه ای در سال ۱۹۶۴ جایزه افتخاری اسکار و یک جایزه گولدن گلوب ویژه برای سیناترا به ارمغان آورد.

سیناترا در این فیلم و در آهنگی که در آن اجرا کرده بود، خواستار مدارای مذهبی، همبستگی و آزادی پس از جنگ جهانی دوم و زمانی شد که بسیاری از سربازان آمریکایی آفریقایی تبار به این دلیل که در شرایط به اصطلاح «جیمزکرو» به کشور بازگردانده شده بودند، خشمگین بودند. در این شرایط، سیاهپوستان از بقیه سربازان جدا می شدند و با آنها همچون شهروندان درجه دو برخورد می شد.

کتابخانه کنگره آمریکا در سال ۲۰۰۷ این فیلم را برگزید تا از آن در آرشیو ثبت فیلم ملی در ایالات متحده محافظت شود. کتابخانه کنگره آمریکا این فیلم را یک اثر برجسته فرهنگی، تاریخی و زیبایی شناختی خوانده است.

سیناترا ۹ سال پیش از رزا پارک برای دفاع از حقوق بشر برخواست. رزا پارک یک شهروند عادی آمریکایی آفریقایی تبار بود که در طی سالهای تبعیض و جدایی سیاه پوستان از سفیدپوستان آمریکا، از خالی کردن صندلی خود برای یک مسافر سفید پوست سرباز زد. این تصمیم سرنوشت ساز و قاطع، راه را برای جنبش حقوق مدنی همواره کرد و واقعه بایکوت اتوبوس مونتگومری را رقم زد و الهام بخش مارتین لوترکینگ جوان بود تا اقدام عملی انجام دهد.

موزه ملی تاریخ آمریکا اسمیتسونیان که هر سال حامی برگزاری رویدادها و برنامه های «ماه تقدیر از موسیقی جاز» است، میزبان چندین سخنرانی، اجرای موسیقی و تورهای گردشگری در واشنگتن خواهد بود. کانالهای رادیویی که فقط موسیقی جاز آمریکایی پخش می کنند نیز با شرکت در جشنها، همه و یا برخی از کنسرتها و اجراها را نه فقط برای شنوندگان آمریکایی و بلکه برای گروه رو به رشد شنوندگانی پخش می کنند که در سطح جهان این موسیقی را از راه اینترنت گوش می دهند.

در پایان جشن ها و رویدادهای گرامیداشت «ماه تقدیر از موسیقی جاز»، هانکاک که سفیر حسن نیت یونسکو است، روز جهانی جاز را آغاز خواهد کرد. این ابتکار و گرامیداشت این روز که هر سال برگزار می شود، مورد حمایت سازمان یونسکو قرار دارد و از موسیقی جاز و گفتگوهای بین فرهنگها بهره می جوید تا همبستگی، گفتگو و درک میان فرهنگ ها بین جوانان جهان را شکوفا کند.

موزه ملی تاریخ مردم آمریکا ماه آوریل را به این دلیل به عنوان«ماه تقدیر از موسیقی جاز» انتخاب کرد که بسیاری از چهره های شناخته شده این رشته هنری همچون دوک الینگتون، الا فیتزجرالد، بیلی هالیدی، چارلز مینگوس و هربی هنکاک در این ماه متولد شدند.XS
SM
MD
LG