لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

«هیچ چیز شبیه تو نیست»؛ شینید اوکانر درگذشت


شینید اوکانر درگذشت
شینید اوکانر درگذشت

شینید اوکانر خواننده و فعال سیاسی ـ اجتماعی که با «تک‌آهنگ» موفق خود «هیچ چیز شبیه تو نیست» به شهرت جهانی رسید در سن ۵۶ سالگی درگذشت و مایه تاسف و اندوه طرفدارانش و ادای احترام از سراسر جهان شد.

گاردین نوشت که خبر درگذشت شینید صنعت موسیقی جهان و ایرلند را متحیر کرد. شینید اوکانر که در سال ۱۹۹۰ با «تک‌آهنگ» موفق خود «هیچ چیز شبیه تو نیست» به شهرت جهانی رسید پس از سال‌ها مبارزه با آلام روحی و روانی چشم از جهان فرو بست.

لئو ورادکار، نخست وزیر ایرلند با ابراز تاسف گفت: «موسیقی او را در سراسر جهان دوست داشتند و استعداد او بی‌بدیل و غیر‌قابل مقایسه بود. تسلیت به خانواده، دوستانش و همه کسانی که از موسیقی او لذت می‌بردند.»

شینید اوکانر با وجود موفقیتش، با شهرت و جنجال‌هایی نیز روبرو شد، از جمله رویداد پاره‌کردن تصویر پاپ در جریان پخش برنامه زنده تلویزیونی.

شینید اوکانر در طول زندگی حرفه‌ای و موسیقی‌اش، درباره سفر معنوی‌اش و این که به آئین اسلام گرویده بود، فعالیت‌های اجتماعی، دیدگاه‌های سیاسی ـ اجتماعی و همچنین آسیب‌های روحی و روانی خود، همواره با مردم صادق بود.

این خواننده و فعال سیاسی ـ اجتماعی در سال ۲۰۱۸ به اسلام گروید و نام خود را به «شهدا صداقت» تغییر داد، اما همیشه با نام اصلی خود به اجرای برنامه ادامه داد.

نکوهش بی‌باکانه او درباره مسائل مختلف سیاسی و اجتماعی و اظهاراتش، او را به شخصیتی پیش‌‌رو تر از زمان خود تبدیل کرد.

اوکانر که از یک رنسانس در حرفه موسیقی خود لذت می‌برد، جوایز تحسین برانگیزی را نیز برای کارهای خود دریافت کرد.

کتاب خاطرات او که به نام «یادآوری‌ها» در سال ۲۰۲۱ چاپ شد، گذشته «پر دردسر» و «مبارزات» روحی و آلام روانی او را روشن می‌کند.

مبارزاتی که در بند‌ بند ترانه «هیچ چیز شبیه تو نیست» نشانه‌های آن را می‌توان دید و شنید.

XS
SM
MD
LG