لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

سهیل پارسا، نامزد جایزه بهترین کارگردان سال کانادا


سهیل پارسا، نامزد جایزه بهترین کارگردان سال کانادا
سهیل پارسا، نامزد جایزه بهترین کارگردان سال کانادا

سهیل پارسا، تهیه کننده تئاتر و کارگردان نمایشی مقیم کانادا، برای دومین سال متوالی در فهرست نهایی نامزدهای سال ٢٠۱٠ جایزه «سیمونویچ» بهترین کارگردان سال کانادا قرار گرفته است.

جایزه سیمونویچ که معتبرترین جایزه عرصه تئاتر کانادا محسوب می شود، هر سال به یکی از بهترین کارگردان ها و نمایشنامه نویسان کانادایی اهدا می شود. ارزش نقدی این جایزه صد هزار دلار است.

این جایزه از سوی لویی سیمونویچ، دانشمند سرشناس و درگذشته کانادا و همسرش الیور که علاقه بسیاری به هنر نمایشی داشتند، برای اعتلای هنر تئاتر بنیان گذاشته شد.

سهیل پارسا، که یکی از سرشناس ترین کارگردان های نمایشی ایرانی مقیم کاناداست، دانش آموخته رشته تئاتر از دانشگاه تهران است و در سال ١۹٨٤ به کانادا مهاجرت کرد. وی در رشته تئاتر دانشگاه یورک در تورنتوی کانادا ادامه تحصیل داد و پس از اندک زمانی به یکی از فعال ترین کارگردان های تئاتر این کشور بدل شد.

آقای پارسا در سال ۱۹۹١ با پیتر فابریج، همکار کانادایی خود شرکت « Modern Times Stage Company » را تاسیس کرد و طی ٢۱ سال گذشته بیش از ٣٠ اثر نمایشی در داخل و خارج از کانادا تولید کرده است.

سهیل پارسا علاوه بر به روی صحنه بردن آثار ادبی جهان غرب، آثار نمایشی نمایشنامه نویسان ایرانی را ترجمه، تولید و اقتباس کرده است.

آثار نمایشی آقای پارسا به زبان انگلیسی که برخی از آن ها از آثار ادبی فارسی اقتباس شده اند، مورد استقبال مخاطبان وی در کانادا و سایر کشورهای جهان قرار گرفته اند.

جایزه سیمونویچ به کارگردان هایی اهدا می شود که نه تنها با نوآوری های حرفه ای خود تاثیر چشمگیری بر فرهنگ نمایشی کانادا گذاشته اند، بلکه قادر بوده اند راهگشا و راهنمای نسل جوان هنرمندان عرصه تئاتر این کشور باشند. بیست و پنج هزار دلار از این جایزه صد هزار دلاری، طبق انتخاب برنده این جایزه، به یک هنرمند جوان اهدا خواهد شد.

این کارگردان نمایشی ایرانی کانادایی نمایشنامه «آرش» نوشته بهرام بیضایی را به سه زبان انگلیسی، اسپانیایی و بوسنیایی به روی صحنه برده است. نمایشنامه های عباس نعلبندیان و محمد رحمانیان نیز از جمله آثاری هستند که آقای پارسا در کانادا، کوبا، کلمبیا و بوسنی به روی صحنه برده است.

سهیل پارسا همچنین برای نسل جوان در کانادا و سایر کشورهای جهان کارگاه های آموزش تئاتر برگزار کرده است.

XS
SM
MD
LG