لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ایران ۲۲:۰۸

سیمین بهبهانی، در فرودگاه تهران از سفر به فرانسه بازماند


سیمین بهبهانی، شاعر نامدار ایرانی می گوید مسئولان جمهوری اسلامی مانع سفر او به فرانسه شدند. خانم بهبهانی به دعوت شهرداری پاریس قصد داشت برای شرکت در مراسمی بین المللی به مناسبت روز جهانی زن به پایتخت فرانسه برود.

وب سایت مدرسه فمینیستی به نقل از سیمین بهبهانی می نویسد: «شهرداری پاریس از من برای هشتم مارس دعوت کرده بود و من هم یک متن درباره فمینیسم و یک شعر درباره زنان آماده کرده بودم و چهارشنبه هم قصد برگشت داشتم.»

این بانوی ۸۲ ساله در ادامه گفت: «پس از آن که از گمرک رد شدم و پاسپورتم مهر خروج خورد دو مأمور پاسپورتم را گرفتند و پس از سوال و جواب و چندین ساعت معطلی، یک تکه کاغذ به دستم دادند که برای پاسپورت به دادگاه انقلاب بروم.»

فعالان حقوق بشر می گویند زنان در ایران با تبعیض سازمان یافته مواجهند و هنوز در مواقعی چون طلاق، حضانت کودک و دیگر مسائل حقوقی به عنوان شهروندان درجه دو تلقی می شوند.

بسیاری از فعالان حقوق زنان در ایران هم اکنون در زندان های جمهوری اسلامی به سر می برند و شماری از آنان از جمله نسرین ستوده، منصوره شجاعی، نرگس محمدی، طلعت تقی نیا و بدرالسادات مفیدی ممنوع الخروج شده اند.

XS
SM
MD
LG