لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۵

مرحله دوم هدفمندی یارانه ها با چاشنی تورم و رقم های «غیرواقعی»


مرحله دوم هدفمندی یارانه ها با چاشنی تورم و رقم های «غیرواقعی»
مرحله دوم هدفمندی یارانه ها با چاشنی تورم و رقم های «غیرواقعی»

مقام های دولتی ایران ، خبر داده اند که مرحله دوم طرح اقتصادی هدفمندی یارانه ها از آذر امسال اجرایی می شود.

در هفته های اخیر ، برخی از صاحبنظران نسبت به ادامه ای اجرای طرح پرداخت یارانه مستقیم به مردم ابراز تردید کرده بودند.

جمشید اسدی ، تحلیلگر مسایل اقتصادی در پاریس معتقد است ناموفق بودن طرح هدفمندی یارانه ها قابل پیش بینی بود. وی می گوید: « همه ی شاخص های اقتصادی قبل از اجرای طرح نشان می داد ، هدفمندی یارانه ها موفقیت آمیز نخواهد بود.»

جمشید اسدی می گوید نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها به تورم و گرانی بیشتر منجر خواهد شد
جمشید اسدی می گوید نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها به تورم و گرانی بیشتر منجر خواهد شد

با اینکه بسیاری از کارشناسان، هدفمندی یارانه ها را اقدامی درست می دانند اما اکثر آنها نسبت به روش دولت انتقاد دارند. در مجلس برخی از نمایندگان چون احمد توکلی و غلامرضا مصباحی مقدم انتقاداتی را مطرح کرده اند و حتی چندی پیش، علی لاریجانی اعلام کرد دولت به مصوبات مجلس بی تفاوت است و «قانون شکنی» دولت موجب تورم شده است.

پیش از این محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران در آستانه اجرای طرح هدفمندی یارانه ها گفته بود اجرای چنین طرحی نه تنها به گرانی منجر نمی شود بلکه «وضع مردم بهتر می شود».

اینک ۹ ماه پس از آغاز هدفمندی یارانه ها ، رییس بانک مرکزی ایران تایید کرده که اجرای این طرح، به افزایش تورم منجر شده. به گفته ی محمود بهمنی ، هدفمندی یارانه ها ۴/۵ درصد مستقیم و حدود ۲ درصد غیر مستقیم بر تورم تاثیر داشته و اینک، نرخ تورم به بیش از ۱۷ درصد رسیده است.

آینده چه خواهد شد؟ جمشید اسدی می گوید محمود احمدی نژاد طرح هدفمندی یارانه ها را ادامه خواهد داد. هرچند به عقیده آقای اسدی ، کمی تغییرات بر آن اعمال می کند اما همچنان با این روش به پیش می رود: «تورم بیشتر می شود و گرانی هم به دنبال آن بطوری که بسیاری از مردم توان پرداخت هزینه های زندگی را نخواهند داشت».

هفته پیش ، وزیر اقتصاد ایران، مهمترین موفقیت هدفمندی یارانه ها را، درآمد ناشی از اجرای این طرح دانست. اما برخی ، همچون کاظم دلخوش از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس تحقق این درآمد را مورد تردید قرار داده و ادعای مسوولان دولتی را غیر واقعی می دانند.

در هفته های گذشته ، محمود احمدی نژاد وعده داده بود که قبل از هر ماه ، مبلغ یارانه به حساب مردم واریز می شود اما اینک ، نداشتن اعتبار لازم، موجب شده دولت ، پرداخت یارانه های این ماه را تا هفته دوم شهریور بتاخیر بیاندازد.

XS
SM
MD
LG