لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۴

روز قدس این بار همزمان با بهار عربی


روز قدس این بار همزمان با بهار عربی
روز قدس این بار همزمان با بهار عربی

روز قدس ، مناسبتی همسن جمهوری اسلامی ایران که از سوی آیت الله خمینی رسمیت یافت؛ برای دفاع از حقوق فلسطینی ها.

پیشنهاد را، آیت الله حسینعلی منتظری و ابراهیم یزدی دادند که اولی مغضوب آیت الله خمینی شد و دومی نیز این روزها در آستانه برگزاری دادگاه، به طور موقت آزاد است.

نزدیک به سه دهه، روز قدس، مناسبتی حکومتی شد که در آن سیاست های حکومت ایران علیه کشورهای غربی و البته اسراییل در شعارهای تجمع کنندگان تبلور می یافت.

دو سال پیش، بعد از حوادث خونین پس از انتخابات ریاست جمهوری، ماهیت رسمی روز قدس برای خیلی ها تغییر کرد و بسیاری، آن را به محلی برای بیان اعتراض خود تبدیل کردند. چنین بود که بسیاری از معترضان ترجیح دادند به جای غزه و لبنان، از ایران بگویند پس شنیدن فریاد «نه غزه ، نه لبنان، جانم فدای ایران» در این روز عادی بود.

این شعار خوشایند مسئولان ایران و حتی برخی از معترضان نبود.

یکسال بعد، با کمتر شدن حضور معترضان در خیابان ها، روز قدس بار دیگر مناسبتی حکومتی شد که خواسته های حکومت را دیکته می کرد.

مراسم روز قدس امسال در حالی فرا رسیده که پس لرزه های شعار «نه غزه، نه لبنان» همچنان ادامه دارد. اکبر هاشمی رفسنجانی با تاکید گفته همه سلایق سیاسی در روز قدس بیایند و هشدار داده «سخنان تحریک آمیز» بیان نشود.

این شعار نشانه ای از تغییر ماهیت روز قدس در سال ۸۸ بود
این شعار نشانه ای از تغییر ماهیت روز قدس در سال ۸۸ بود

اشاره او به همین شعار است و در کنار آن، علی اکبر محتشمی پور از چهره های نزدیک به موسوی و کروبی، شعار «نه غزه ، نه لبنان» را واکنش طبیعی معترضان به خس و خاشاک نامیدن شان دانسته است. اشاره او به اولین سخنرانی محمود احمدی نژاد پس از اعلام خبر پیروزی در انتخابات است که محمود احمدی نژاد معترضان را «مشتی خس و خاشاک» نامیده بود.

در روزهای اخیر مسئولان ایرانی از مردم خواسته اند علیه اسراییل اتحاد خود را در یک راهپیمایی دیگر نشان دهند اما در سوی دیگر، شورای هماهنگی راه سبز امید که به مخالفان دولت نزدیک است از مردم خواسته، پنجشنبه شب علیه مستبدانی که به دروغ پرچم مبارزه با اسراییل را به دوش می کشند، فریاد الله اکبر سر دهند.

XS
SM
MD
LG