لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۰

توصیه های انتخاباتی رهبر جمهوری اسلامی به «منبرداران سیاسی»


توصیه های انتخاباتی رهبر جمهوری اسلامی به «منبرداران سیاسی»
توصیه های انتخاباتی رهبر جمهوری اسلامی به «منبرداران سیاسی»

رهبر جمهوری اسلامی ایران، این بار شش ماه مانده به انتخابات به استقبال این انتخابات رفته و در خطبه های نماز عید فطر، توصیه هایی را مطرح کرده است. او از «منبرداران سیاسی» و همه دلسوزان خواسته است که از انتخابات به عنوان یک نعمت الهی مراقبت کنند.

آیت الله خامنه ای هشدار داده که برگزاری انتخابات مجلس نباید به «امنیت کشور آسیب بزند». اشاره وی به انتخابات سال ۸۸ است که به عقیده مسوولان ایران ، اعتراض شهروندان به نتایج آن انتخابات ، به امنیت ملی ایران آسیب زد.

نوشابه امیری می گوید چالش بعد از انتخابات را رهبر جمهوری اسلامی آغاز کرد
نوشابه امیری می گوید چالش بعد از انتخابات را رهبر جمهوری اسلامی آغاز کرد

در مقابل این ادعای مقام های ایران، برخی هم اعتقاد دارند حکومت مسوول بحران های بعد از انتخابات سال ۸۸ است.

نوشابه امیری ، روزنامه نگار ایرانی مقیم پاریس به صدای آمریکا می گوید چالش در امنیت ملی را آقای خامنه ای بوجود آورده است.

او می گوید آقای خامنه ای باید از خود بپرسد که چه شده ، همه شور و شوق جوانان پیش از انتخابات ، ناگهان با سرکوب و برخورد ماموران مواجه شده است.

۲۰۰ روز حبس موسوی و کروبی

خانم امیری به جوانانی که در این دو سال زندانی شدند و «رهبران جنبش» که در زندان اند ، اشاره می کند. میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به انتخابات از ۲۵ بهمن سال گذشته در منازل شان زندانی هستند. تا کنون از حصر خانگی این دو رهبر مخالف دولت ، دویست روز گذشته است.

هر چند در هفته های اخیر برخی از زندانیان سیاسی آزاد شده اند اما هنوز تعداد زیادی از معترضان به نتایج انتخابات در زندان های ایران نگه داشته می شوند.

بابک داد گفته است: نظام از اینکه افراد باشرافت سیاسی انتخابات را تحریم کنند، می ترسند
بابک داد گفته است: نظام از اینکه افراد باشرافت سیاسی انتخابات را تحریم کنند، می ترسند

اشاره زودهنگام رهبر جمهوری اسلامی ایران به انتخابات در حالی بیان شده که در آستانه ی انتخابات مجلس ، فعالیت برخی گروه های سیاسی شدت یافته است.

صاحبنظران معتقدند هنوز حکومت نگران است. نگران تحریم انتخابات از سوی طیف موسوم به اصلاح طلبان و همچنین ، به توافق نرسیدن اصولگرایان. آقای خامنه ای نگران چیست؟

بابک داد روزنامه نگار مقیم پاریس می گوید آیت الله خامنه ای از اینکه انتخابات تحریم شود ، می ترسد. او به صدای آمریکا می گوید «مردم انتخاب قبل را دیدند و آقای خامنه ای از این می ترسد که افراد با شرافت سیاسی و مردم فهیم ایران این انتخابات را بطور کامل تحریم کنند».

به عقیده ی آقای داد ، اگر چنین شود «یک آبرو ریزی بزرگ دیگر» برای نظام جمهوری اسلامی ایران بعد از «تقلب انتخاباتی در سال ۱۳۸۸» رقم خورده است.

مراقبت از نعمت الهی انتخابات

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنانش ، انتخابات را نعمت الهی دانسته که باید از آن مراقبت شود. پیش از این سابقه داشته که برخی از مسوولان ایرانی برخی مفاهیم را مقدس عنوان کنند اما این اولین بار است که رهبر جمهوری اسلامی انتخابات را «نعمت الهی» نامیده است.

در سخنان رهبر ایران یک واژه جدید دیگر نیز وجود دارد. او از «منبرداران سیاسی» خواسته است که از این «نعمت الهی» مراقبت کنند. هنوز مشخص نیست که منظور آیت الله خامنه ای از «منبرداران» روحانیونی است که از تریبون های نماز جمعه برای تبیین شعارهای حکومت ایران استفاده می کنند یا اینکه اشاره آقای خامنه ای به طیفی از مداحان نزدیک به خود است که در هفته های اخیر انتقاداتی را به دولت محمود احمدی نژاد مطرح کرده اند.

در پی شدت یافتن حامیان رهبر جمهوری اسلامی و حامیان محمود احمدی نژاد ، منصور ارضی از مداحان نزدیک به رهبری اعلام کرد اگر کسی مشایی ، مشاور نزدیک احمدی نژاد را بکشد ، او پول آن را می دهد. این اظهار نظر با واکنش هایی روبرو شد اما اینک آیت الله خامنه ای در سخنانش از «منبرداران سیاسی» خواسته مراقب انتخابات باشند.

به عقیده نوشابه امیری ، استفاده از منبرهای حکومتی پدیده جدیدی نیست و آقای خامنه اینبار جامعه مداحان خود را نیز همراه می کند تا سیاست های او را پیش ببرند.

انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه امسال برگزار می شود و این اولین انتخابات پس از انتخابات جنجالی سال ۸۸ است. مسولان ایران سال گذشته ، انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را برگزار نکردند.

XS
SM
MD
LG