لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۳

سیاست جدید چین در قبال ایران: خرید بیشتر نفت ، سرمایه گذاری کمتر


سیاست جدید چین در قبال ایران: خرید بیشتر نفت ، سرمایه گذاری کمتر
سیاست جدید چین در قبال ایران: خرید بیشتر نفت ، سرمایه گذاری کمتر

دولت چین سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز ایران را متوقف کرده است. اقدامی که موجب عصبانیت مقام های تهران شده. چین از معدود کشورهایی است که برغم تحریم های بین المللی ، هنوز روابط اقتصادی گسترده ای با ایران دارد.

منابع رسمی می گویند این تلاش دولت چین در راستای آرام کردن واشنگتن و دوری این کشور از تحریم های آمریکا علیه ایران است.

با اینکه چین سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز ایران را کاهش داده اما همچنان اصلی ترین خریدار نفت و گاز ایران است.

دکتر منصور کشفی، استاد دانشگاه و کارشناس امور انرژی معتقد است کاهش سرمایه گذاری چین در ایران بیشتر بخاطر فشار جامعه جهانی و تحریم هاست. به عقیده ی آقای کشفی ، در هفته های اخیر کنگره آمریکا از دولت این کشور خواسته سخت گیری بیشتری در قبال تحریم نفت و گاز ایران داشته باشد.

منصور کشفی: تحریم ها روز به روز به صنعت نفت ایران فشار بیشتری وارد می کند
منصور کشفی: تحریم ها روز به روز به صنعت نفت ایران فشار بیشتری وارد می کند

وی می گوید علاوه بر این در ماه های اخیر عربستان سعی کرده بیشتر از ایران در بازار شرق آسیا حضور داشته باشد و به همین دلیل گرایش کمتری به ایران شکل می گیرد.

با افزایش تنش در لیبی ، اینک چین و روسیه از جمله کشورهایی هستند که برای خرید نفت این کشور دچار محدودیت هایی شده اند و همزمان چین سعی دارد کمبود نفت و گاز را با خرید از ایران برطرف کند. هفته نامه اکونومیست بتازگی ، چین را پای ثابت قراردادهای خرید نفت و گاز ایران معرفی کرده.

ایران: چینی ها کم کار هستند

مقام های ایران هنوز واکنشی به کاهش سرمایه گذاری چین در بازار نفت و گاز ایران نشان نداده اند با این حال ؛ معاون وزیر نفت ایران حضور کمرنگ چین در سرمایه گذاری بازار نفت این کشور را مربوط به تاخیر چین در توسعه دو میدان بزرگ نفت و گاز ایران عنوان کرده است.

منصور کشفی اما بر خلاف این مقام وزارت نفت نظر می دهد: جمهوری اسلامی معمولا چنین ادعاهایی را مطرح می کند اما واقعیت این است که هر چه از تحریم ها می گذرد ، فشار بیشتری بر صنعت انرژی ایران وارد می شود.

بتازگی در ایران ، حوزه های نفتی جدیدی در ایلام، مسجد سلیمان و بوکان شرقی کشف شده اما مخالفان دولت ایران می گویند این کشور در قراردادی استفاده از این منابع جدید نفت و گاز ایران را برای مدت ۲۵ سال به کنسرسیومی متشکل از شرکت ملی نفت چین ، مالزی و روسیه واگذار کرده است.

XS
SM
MD
LG