لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

اصولگرایان و اصلاح طلبان مجلس هم، نگران «تقلب در انتخابات» شده اند


اصولگرایان و اصلاح طلبان مجلس هم، نگران «تقلب در انتخابات» شده اند
اصولگرایان و اصلاح طلبان مجلس هم، نگران «تقلب در انتخابات» شده اند

دو سال بعد از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری ، اینبار دو طیف مخالف هم ، یعنی اصولگرا ها و اصلاح طلبان حاضر در ساختار قدرت ، از احتمال تقلب در انتخابات می گویند.

احمد رضا دستغیب ، نماینده ی اصلاح طلب مجلس ایران می گوید «جریان انحرافی» از هم اکنون برای ورود به مجلس دوره بعد ، «خرید رای» را آغاز کرده است. مشابه این ابراز نگرانی ، ابتدای هفته از سوی یک چهره اصولگرای نزدیک به آیت الله خامنه ای ، بیان شده بود. محسن غرویان از شاگردان سابق مصباح یزدی ، به سایت خبری فرارو گفته بود جریان انحرافی می خواهد کرسی های مجلس را به هر قیمتی به دست بیاورد؛ به همین دلیل او از «تلاش جناح حامی دولت برای تقلب در انتخابات» ابراز نگرانی کرده بود.

جریان انحرافی عنوانی است که نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی، برای اسفندیار رحیم مشایی ، رییس دفتر رییس جمهوری و همفکرانش بکار می برند. آنها معتقدند این گروه ، محمود احمدی نژاد را از مسیری که باید دنبال کند ، منحرف کرده. اما آیا این گروه انحرافی توان تقلب در انتخابات را دارد؟

فاطمه حقیقت جو ، نماینده پیشین مجلس ایران می گوید بله ، می توانند.

وی می گوید:«وزارت کشور دولت و شورای نگهبان مجریان و ناظران انتخابات هستند و در سالهای گذشته این دو نشان دادند که برای آرای مردم اهمیتی قائل نیستند و به کرات دست به تقلب در انتخابات زدند.»

فاطمه حقیقت جو معتقد است «جریان انحرافی» ، دولت ، شورای نگهبان و برخی در سپاه و بسیج می توانند موجب تقلب در انتخابات شوند
فاطمه حقیقت جو معتقد است «جریان انحرافی» ، دولت ، شورای نگهبان و برخی در سپاه و بسیج می توانند موجب تقلب در انتخابات شوند

به عقیده این نماینده مجلس شورای اسلامی دوره ششم ایران ، گروه های دیگری در انتخابات تاثیر دارند. او می گوید:« بخشی از بسیج و سپاه که برای انتخابات سازماندهی می شوند می توانند در انتخابات تقلب کنند چنانکه تا به حال هم چنین کرده اند».

به عقیده خانم حقیقت جو ، نام این مجموعه «جریان انحرافی» باشد یا نه ، امکان تقلب همچنان وجود دارد.

تقلب های یک دهه

تقلب در انتخابات موضوع جدیدی نیست. در بازه زمانی ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۸ چندباری در انتخابات دستکاری شد.

در انتخابات مجلس ششم ، شورای نگهبان ، ناگهان با ابطال حدود یک میلیون رای مردم تهران ، هاشمی رفسنجانی را به جایگاه بیستم منتخبان این شهر در مجلس رساند.

بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری دوره نهم در سال ۱۳۸۴ تخلفات گسترده ای رخ داد. در این انتخابات ، هم محمود احمدی نژاد، ناگهان جای مهدی کروبی را در رتبه دوم گرفت و در رقابت با هاشمی رفسنجانی پیروز شد. مهدی کروبی بعد از این تقلب دست به افشاگری زد اما اعتراض به نتیجه ای منتهی نشد.

در سال ۱۳۸۶ ، رقابت اصلاح طلبان با حامیان رییس جمهوری وقت برای کرسی های مجلس هشتم هم با حاشیه هایی همراه بود بطوریکه برخی از اصلاح طلبان تاکید داشتند دولت احمدی نژاد بی طرفی در این انتخابات را رعایت نکرده است.

اما جنجالی ترین پرونده تقلب انتخاباتی به خرداد ۸۸ باز می گردد که در آن محمود احمدی نژاد با ۲۴ میلیون رای پیروز انتخابات معرفی شد. هر سه نامزد آن انتخابات به نتایج اعتراض داشتند و هرچند که محسن رضایی شکایت خود را پس گرفت اما تا امروز ، میرحسین موسوی و مهدی کروبی نتایج این انتخابات را نپذیرفته اند و همین مساله موجب شده تا در ماه های اخیر در منزل شان زندانی شوند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران همواره اتهام تقلب در انتخابات را رد کرده و حتی در روز عید فطر هشدار داد انتخابات نباید به چالشی برای امنیت ملی تبدیل شود.

مخالفان دولت پیش از این بارها از تقلب و خرید رای توسط دولت احمدی نژاد سخن گفته بودند اما اینک اولین بار است که اصولگرایان نزدیک به رهبر و برخی اصلاح طلبان حاضر در قدرت نیز چنین هشداری را بیان کرده اند.

فاطمه حقیقت جو می گوید اینکه حال اصولگرایان و بخش محافظه کار اصلاح طلبان هم به جمع نگران ها به انتخابات پیوسته اند نشان می دهد که «میرحسین موسوی ، مهدی کروبی و جنبش سبز حق داشت که از تقلب در انتخابات گذشته بگوید».

خانم حقیقت جو همچنین پیش بینی می کند «تا زمانی حاکمیت تغییری در رویه فعلی مجریان و ناظران انتخابات ندهد ، انتخابات همواره زیر سایه تقلب خواهد بود».

مخالفان دولت تاکنون از نتایج انتخابات گذشته قانع نشده اند و سه روز پیش میرحسین موسوی با حامیانش پیام داد تا وضعیت فعلی تغییر نکرده ، امیدی به شرکت در انتخابات نمی توان داشت.

XS
SM
MD
LG