لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۰

بازداشت سه روزنامه نگار ایرانی ؛ موج جدید بازداشت ها


بازداشت سه روزنامه نگار ایرانی ؛ موج جدید بازداشت ها
بازداشت سه روزنامه نگار ایرانی ؛ موج جدید بازداشت ها

بازداشت سه روزنامه نگار در تهران و فشار بر خانواده های همکاران تلویزیون بی بی سی فارسی ، خبر از موج جدید برخور حکومت جمهوری اسلامی ایران علیه دست اندرکاران رسانه ها می دهد.

امروز در تهران مهدی افشار نیک ، محمد حیدری و علی اکرمی بازداشت شدند.

نسخه تلویزیونی گزارش صدای آمریکا را اینجا ببینید

مهدی افشار نیک از جمله روزنامه نگارانی است که کار خود را از سال ۱۳۷۹ آغاز کرد و بطور تخصصی در حوزه نفت و انرژی فعالیت داشت. این روزنامه نگار در سالهای اخیر در برخی از رسانه های نزدیک به اصلاح طلبان کار می کرد و روزنامه اعتماد ، آخرین روزنامه ای است که او در آن فعالیت داشت. ستون هفتگی او درباره تاریخ قرار داد های نفتی از جمله فعالیت های تازه مهدی افشار نیک بود.

محمد حیدری دیگر روزنامه نگار بازداشت شده ، فعالیت های حرفه ای روزنامه نگاری خود را با «خرداد» به مدیرمسئولی عبدالله نوری شروع کرد. به گزارش سایت خبری جرس ، گزارش های تاریخی و سیاسی وی بعدا در «فتح»، «یاس نو»، «وقایع اتفاقیه»، «نوروز»، «شرق» و بسیاری دیگر از روزنامه های اصلاح طلب منتشر شد.

آقای حیدری از روزنامه نگاران نزدیک به طیف فعالان ملی - مذهبی بود.

علی اکرمی ، دیگر روزنامه نگار بازداشت شده هم از طیف فعالان ملی – مذهبی است. آقای اکرمی با برخی از روزنامه ها همکاری داشت.

بازداشت این سه روزنامه نگار با فشار های مقام های امنیتی بر خانواده برخی دست اندرکاران بی بی سی بخش فارسی همزمان شده است.

سایت بی بی سی فارسی ، پیش از این خبرداد که خانواده برخی از دست اندرکاران شبکه بی بی سی فارسی احضار و بازداشت شده اند. مقام امنیتی گذرنامه برخی از این افراد را نیز ضبط کرده اند.

در همین رابطه ، «پیتر هاروکس»، مدیر سرویس جهانی بی بی سی، از اقدامات دولت ایران علیه برنامه های بخش فارسی بی بی سی و نحوه برخورد با خانواده برخی از کارکنان این بخش انتقاد کرد.

موج جدید برخوردها

مهدی تاجیک می گوید این بازداشت ها نشانه های موج جدید برخورد حکومت با روزنامه نگاران است
مهدی تاجیک می گوید این بازداشت ها نشانه های موج جدید برخورد حکومت با روزنامه نگاران است

مهدی تاجیک ، روزنامه نگار ایرانی مقیم ترکیه می گوید بازداشت های اخیر و خبرهای دیگر نشان از موج جدید برخورد با دست اندرکاران رسانه ها در ایران می دهد.

او به بیانیه هفته گذشته سازمان گزارشگران بدون مرز اشاره می کند و می گوید در هفته های اخیر نشانه هایی از موج برخورد دیده شده است. روزنامه روزگار و نشریه شهروند توقیف شده اند و روزنامه نگارانی چون حمید موذنی ، علی ترکمانی ، امیرعلی علامه زاده ، هادی احمدی و ابراهیم رشیدی در بازداشت بوده اند.

این روزنامه نگار اعتقاد دارد هنوز برای تحلیل موج جدید برخورد با روزنامه نگاران «کمی زود» است.

بازداشت سه روزنامه نگار ایرانی ؛ موج جدید بازداشت ها
بازداشت سه روزنامه نگار ایرانی ؛ موج جدید بازداشت ها

همزمان با بازداشت سه روزنامه نگار در تهران ، سازمان گزارشگران بدون مرز که مقر آن در پاریس است در بیانیه ای این بازداشت ها را محکوم کرده است.

در بخشی از بیانیه این نهاد بین المللی مدافع حقوق روزنامه نگاران آمده است:«..جمهوری اسلامی گرفتار فساد و بحران گسترده در درون حاکمیت، از همه ی ابزارها برای به سکوت وادار کردن روزنامه نگاران منتقد استفاده می کند. از سانسور و کنترل مقالات روزنامه ها و محتوای وب تا بازداشت روزنامه نگاران و به گروگان گرفتن خانواده های آنها در ایران...»

تا کنون روزنامه نگاران زیادی در ایران به اتهام های امنیتی بازداشت شده اما در مورد بازداشت های امروز ، هنوز مقامات جمهوری اسلامی دلیلی را ذکر نکرده اند.

XS
SM
MD
LG