لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۰

دور جدید سفرهای استانی دولت ؛ نارضایتی نمایندگان از اجرا نشدن وعده ها


دور جدید سفرهای استانی دولت ؛ نارضایتی نمایندگان از اجرا نشدن وعده ها
دور جدید سفرهای استانی دولت ؛ نارضایتی نمایندگان از اجرا نشدن وعده ها

دولت در فکر سفر دوباره به ۳۱ استان ایران و مجلس نگران وعده های تحقق نیافته ی سه سفر قبلی. محمود احمدی نژاد پیشتر گفته بود بعد از ماه رمضان ، دور چهارم سفر های استانی را آغاز می کند.

براساس رویه ای که دولت او از سال ۸۴ داشته ، در مجموعه ای از سفر به استانهای مختلف ، دولت جلساتی را در این استانها برگزار می کند و طی آن تصمیم هایی برای آن محل ها گرفته می شود.

حال برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از آغاز دور جدید این سفرها ابراز نگرانی کرده اند.

روزبه بوالهری روزنامه نگار در رادیو فردا اعتقاد دارد که نمایندگان مجلس به درستی از دور جدید سفرهای استانی نگران اند.

روزبه بوالهری
روزبه بوالهری

او گفت:« کافیست به نرخ بیکاری ، افزایش تورم و گرانی و همچنین وعده های دولت در سفرهای استانی قبلی توجه کنید تا متوجه شوید چرا برخی از نمایندگان مجلس نگران اند.»

دولت ایران مدعی است سفرهای استانی موجب عمران و آبادانی سایر مناطق شده اما منتقدان می گویند بخش های زیادی از وعده های دولت در سفرهای استانی هنوز محقق نشده است.

دیوان محاسبات نهاد وابسته به مجلس که وظیفه نظارت بر نحوه هزینه بودجه های دولتی را دارد در گزارشی از اجرایی نشدن بخش وسیعی از وعده های دولت و نهم داده. با اینکه گزارش های دیوان محاسبات باید علنی و در اختیار افکار عمومی باشد اما هنوز هیات رییس مجلس این اجازه را نداده اند.

محمد رضا باهنر نایب رییس مجلس ایران می گوید انتشار گزارش دیوان محاسبات که "ابعاد منفی" سفرهای استانی را نشان می دهد ، به صلاح نیست".

روزنامه اعتماد به نقل از برخی نمایندگان گزارش داده حدود ۷۰ درصد مصوبه های دولت در سفرهای استانی اجرا نشده است.

برغم این گزارش که مهر محرمانه خورده ، دولت احمدی نژاد بزودی دور جدید سفرهای استانی را آغاز می کند.

به عقیده روزبه بوالهری ، بخشی از اصرار محمود احمدی نژاد برای از سر گیری سفرهای استانی ، بعد تبلیغی آن در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی است.

قرار است ۱۲ اسفند امسال انتخابات مجلس در ایران برگزار شود.

پیش از این میرحسین موسوی و مهدی کروبی در رقابت های انتخاباتی ، محمود احمدی نژاد را به سوء استفاده از سفرهای استانی برای جذب آرای بیشتر متهم کرده بودند بخصوص که ، دفتر احمدی نژاد به شهروندانی که در سفرهای استانی ، در نامه هایی درخواست مالی داشتند ، کم و بیش کمک های نقدی کرده بود.

یکسال پیش ، برخی از نمایندگان نزدیک به طیف اصلاح طلب مجلس خواستار تحقیق و تفحض از سفرهای استانی شده بودند اما سایر نمایندگان به این طرح رای ندادند اما اینک برخی از اصولگرایان مجلس هم از آغاز دور دیگری از سفرهای استانی خشنود نیستند.

XS
SM
MD
LG