لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۲

با سپردن وثیقه ، دو کوهنورد آمریکایی از زندان اوین آزاد می شوند


محمود احمدی نژاد ، رییس جمهوری ایران امروز گفته است بزودی دو کوهنورد آمریکایی از زندان آزاد می شوند. وی در گفتگو با شبکه تلویزیونی «ان.بی.سی» آمریکا ابراز امیدواری کرده که آنها تا دو روز آینده آزاد شوند.

سه کوهنورد آمریکایی مرداد سال ۸۸ در مرز عراق با ایران بازداشت شدند. اتهام اولیه آنها ورود غیرقانونی به داخل ایران بود اما کمی بعد مسولان امنیتی این سه تن را به جاسوسی برای سرویس امنیتی ایالات متحده آمریکا متهم کردند.

«شین باوئر» ، «جاشوا فتال» و «سارا شورد» نام این سه کوهنورد آمریکایی است که پیش از بازداشت ، سابقه روزنامه نگاری و فعالیت محیط زیست داشته اند.

سال گذشته سارا شورد ، یکی از این سه متهم با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد و به آمریکا بازگشت اما دادگاه دو متهم دیگر را هر کدام به هشت سال زندان محکوم کرد. اینک وکیل این سه کوهنورد آمریکایی می گوید ، دو متهم باقیمانده در زندان ، با سپردن وثیقه می توانند آزاد شوند.

به گفته مسعود شفیعی ، دادگاه تجدید نظر هنوز آنها را آزاد نکرده اما پذیرفته تا صدور حکم نهایی ، این دو کوهنورد موقتا از زندان آزاد باشند. هرچند که امکان دارد این شین باوئر ، جاشوا فتال بعد از آزادی از زندان ، به آمریکا بازگردند.

وکیل مدافع کوهنوردان آمریکایی: با سپردن وثیقه ، آنها آزاد خواهند شد
وکیل مدافع کوهنوردان آمریکایی: با سپردن وثیقه ، آنها آزاد خواهند شد

براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران ، قاضی می تواند متهم را تا تکمیل بازجویی در بازداشت نگه دارد و به این ترتیب در دو سال گذشته برغم اینکه پرونده این دو کوهنورد به صدور رای منتهی شده ، اما آنها همچنان در بازداشت بوده اند.

این روند دادرسی مورد مخالفت فعالان مدنی است چرا که معتقدند براساس سایر قوانین ، قاضی حق ندارد متهم را بدون اعلام اتهام و بی دلیل ، بیش از ۲۴ ساعت در بازداشت نگه دارد.

مقام های امنیتی ایران بعد از بازداشت این سه کوهنورد بارها اعلام کردند این سه برای جاسوسی وارد ایران شده اند. اتهامی که هم از سوی این سه کوهنورد تکذیب شده و هم دولت آمریکا آن را بشدت تکذیب کرده است.

شهریور سال گذشته ، سارا شورد به سپردن وثیقه از زندان آزاد شد و به آمریکا آمد. او برای دادگاه به ایران باز نگشت و اعلام کرد بخاطر شرایط جسمی قادر به بازگشت نیست.

مرداد ماه امسال ، در دو سالگی بازداشت این کوهنوردان ، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در غیاب سارا شورد ، جاشوا فتال و شین باوئر را هرکدام به هشت سال زندان محکوم کرد. این شعبه همان دادگاهی است که متهمان وقایع بعد از انتخابات را به زندان های بلند مدت محکوم کرده است.

به گفته وکیل این دو کوهنورد، چنانچه وثیقه این دو کوهنورد تامین شود ، آنها بزودی آزاد خواهند شد. مسعود شفیعی گفته برای آنها قرار وثیقه ی پانصد هزار دلاری درخواست شده که می توان سند مالکیتی به این ارزش در دادگاه گرو گذاشته شود.

وکیل این دو کوهنورد گفته آزادی این دو موقت است با این حال، مسعود شفیعی امیدوار است که دادگاه تجدید نظر در نهایت موکلان او را تبرئه کند.

XS
SM
MD
LG