لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۶

آرش سیگارچی و دریافت جایزه بهترین وبلاگ سال دویچه وله


آرش سیگارچی و دریافت جایزه بهترین وبلاگ سال دویچه وله
آرش سیگارچی و دریافت جایزه بهترین وبلاگ سال دویچه وله

در خبرهای روز چهارشنبه دوم ماه مه ۲۰۱۲ آمده که وبلاگ آرش سیگارچی، خبرنگار صدای آمریکا به عنوان «بهترین وبلاگ» مسابقه بین المللی وبلاگ نویسی دویچه وله انتخاب شده است.
هیات داوران مسابقه وبلاگ نویسی بین المللی دویچه وله The BOBs، که از وبلاگ نویسان، روزنامه نگارها و متخصصان رسانه ای تشکیل شده، اعلام کرد در بخش بهترین وبلاگ هشتمین دوره این مسابقه وبلاگ «پنجره التهابِ» آرش سیگارچی، هم از سوی هیات داوران و هم از سوی کاربران به عنوان بهترین وبلاگ سال انتخاب شده است.
بنا بر اعلام سایت دویچه وله فارسی، در این دوره از مسابقه بیش از ۳۲۰۰ وبلاگ، وبسایت و ویدئوبلاگ نامزد بودند که در نهایت ۱۸۷ نامزد در ۱۱ زبان: فارسی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، چینی، روسی، اسپانیایی، عربی، پرتغالی، بنگلادشی و اندونزیايی به مرحله نهایی راه یافتند. در این مرحله کاربران مجاز بودند از ۱۴ فروردین تا ۱۳ اردیبهشت به وبلاگ های مورد علاقه رای دهند.
روز گذشته هیات داوران بعد از بررسی وبلاگ ها نظر خود را برای انتخاب «بهترین وبلاگ» اعلام کرد.
انتخاب وبلاگ پنجره التهابِ آرش سیگارچی به عنوان بهترین وبلاگ در حالی صورت گرفت که این وبلاگ رقابت نزدیکی با وبلاگ لبنانی «مواطن جوعان» (= شهروند گرسنه) داشت.
دویچه وله اعلام کرده است «این برای نخستین بار در پیشینه ی مسابقات دویچه وله است که یک وبلاگ فارسی زبان در موضوع بهترین وبلاگ، هم با رای کاربران و هم با رای هیئت داوران، به عنوان وبلاگ ممتاز انتخاب می شود.»
آرش سیگارچی، ۳۴ ساله، روزنامه نگار و وبلاگ نویس ایرانی مقیم آمریکاست که از حدود ده سال پیش وبلاگ می نویسد. او پیش از این سردبیر روزنامه گیلان امروز بود که در سال ۱۳۸۳ از سوی حکومت ایران به دلیل فعالیتهای خبری و وبلاگ نویسی ابتدا به ۱۴ سال زندان محکوم شد که در دادگاه تجدید نظر این محکومیت به ۳ سال زندان کاهش یافت.
سیگارچی در زندان به بیماری سرطان مبتلا شد و در دوره درمان خود به آمریکا مهاجرت کرد.
آرش سیگارچی از سال ۱۳۸۸ به صدای آمریکا پیوست و اکنون به عنوان روزنامه نگار و تولید کننده در تلویزیون بخش فارسی صدای آمریکا فعالیت دارد. حوزه فعالیت او گزارش درباره وقایع سیاسی و اقتصادی ایران است.
در سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹، آرش سیگارچی جایزه حقوق بشری هلمن-همت را بخاطر تلاش برای آزادی بیان دریافت کرده بود.

XS
SM
MD
LG