لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۹

جایزه معتبر هلمن - هامت به تهیه کننده شبکه خبری فارسی صدای آمریکا اهدا شد


جایزه معتبر هلمن - هامت به تهیه کننده شبکه خبری فارسی صدای آمریکا اهدا شد

این جایزه به نویسندگانی که هدف آزار سیاسی در کشورشان بوده اند، اهدا می شود

آرش سیگارچی، تهیه کننده ایرانی تبار صدای آمریکا، به کسب جایزه معتبر هلمن - هامت نایل شده است. این جایزه به نویسندگانی که هدف آزار سیاسی در کشورشان بوده اند، اهدا می شود.

دفتر روابط عمومی صدای آمریکا روز چهارشنبه در اطلاعیه ای خبر اهدای جایزه به آرش سیگارچی را اعلام کرد و گفت او افزون بر کار در صدای آمریکا، یک عضو برجسته جامعه ناراضیان ایرانی است که از طریق اینترنت نکته نظرهایشان را ابراز می دارند. او با استفاده از وبلاگ خود، «پنجره التهاب»، موارد نقض حقوق بشر در ایران را گزارش می دهد.

آلکس بلیدا، کفیل شبکه خبری فارسی صدای آمریکا، از حضور نویسنده ای با «مهارت، شجاعت و تعهد» آرش سیگارچی در تیم این شبکه ابراز خوشنودی کرد و آن را «الهام بخش» نامید.

سیگارچی درسال ۲۰۰۷، در جریان سرکوب ناراضیان در ایران دستگیر و به اتهام جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی به سه سال زندان محکوم شد. او پس از ۱۴ ماه به دلیل عارضه سرطان، مرخصی استعلاجی گرفت. در سال ۲۰۰۸ به آمریکا گریخت و پناهندگی سیاسی گرفت.

سیگارچی در پی اعلام دریافت جایزه گفت: از این که کارهای او تایید می شود و از حمایت بین المللی برخورداراست، احساس مباهات می کند و «مهم است ایرانیان احساس کنند که ما فراموش نشده ایم.»

آرش سیگارچی، که در سال ۲۰۰۷ نیز جایزه هلمن- هامت را به دست آورد، یکی از ۳۷ نویسنده دریافت کننده آن در سال جاری است. هجده نفر از آنها به دلیل حفاظت از خود و خانواده هایشان ناشناس باقی می مانند.

مسئولیت اهدای جوایز هلمن - هامت را سازمان دیده بان حقوق بشر بر عهده دارد. این برنامه در سال ۱۹۸۹ و زمانی آغاز شد که لیلیان هلمن، نمایشنامه نویس آمریکایی، وصیت کرد از دارایی های او برای کمک به نویسندگانی که به دلیل بیان نظریات و باورهایشان نیاز مالی دارند، استفاده شود.

XS
SM
MD
LG