لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

زیمنس از نیمه ۲۰۱۰ به بعد از ایران سفارش نمی گیرد


خبرگزاری اسوشیتد پرس اعلام کرد شرکت صنعتی آلمانی زیمنس مراودات تجاری خود با ایران را از نیمه سال ۲۰۱۰ متوقف می کند. به دنبال بالاگرفتن فشارها برای در انزوا قراردادن جمهوری اسلامی ایران بر سر برنامه بحث انگیز هسته ای اش، شرکت زیمنس این خبر را روز چهارشنبه منتشر کرد.
پیتر لوشر مدیرعامل زیمنس این خبر را در جلسه سالانه سهامداران این شرکت که روز سه شنبه در مونیخ برگزار شد اعلام کرد. سخنگوی زیمنس در عین حال گفت چنین تصمیمی در ماه اکتبر، مهرماه گذشته اتخاذ شده است.

ولفرام تروست سخنگوی زیمنس گفت: «پس از نیمه ۲۰۱۰ ما دیگر هیچ سفارشی را از ایران نمی پذیریم».

شرکت زیمنس از سوی کشورهای غربی از جمله آلمان و آمریکا به دلیل ادامه مراودات با جمهوری اسلامی که متهم به تلاش برای سلاح اتمی است، تحت فشار قرار داشته است. تهران با رد تمامی اتهامات می گوید در برنامه هسته ای اش اهداف صلح آمیز دارد.
به گفته سخنگوی زیمنس تجارت این شرکت با مشتریان ایرانی تا ۵۰۰ میلیون یورو رسیده است و این مبلغ در سال ۲۰۰۹ برابر بود با ۷ /۰درصد از کل فروش این شرکت.

سخنگوی زیمنس تأکید کرد که فعالیت های این شرکت در ایران تنها در پروژه های صلح آمیز است. او گفت: «ما در هیچ برنامه تسلیحاتی و هسته ای دخالت نداریم. ما تنها در زمینه های زیربنایی، انرژی و خدمات بهداشتی فعالیت داریم».

رونالد لادر رئیس کنگره جهانی یهودی با ستایش از این اقدام، آن را «تصمیمی شجاعانه» خواند و ابراز امیدواری کرد که دیگر شرکت های اروپایی نیز همین رویه را در پیش بگیرند.

مایکل اسپنی، سخنگوی گروه فعال «بمب را متوقف کنید» یا Stop The Bomb پیشتر گفته بود: «قراردادهای تجاری با ایران مستقیما در حمایت از حکومت این کشور و تلاش های بین المللی برای تحریم برنامه های هسته ای را مختل می کند و در واقع از پشت به جنبش آزادی خواهی ایران خنجر می زند».

XS
SM
MD
LG