لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۱۱

دولت دهم بیماری اقتصادی کشور را تایید کرد


محمد رضا میر تاج الدینی، معاون رئیس جمهوری در امور مجلس، گفت با آزادسازی قیمت ها همه چیز گران نمی شود. به گفته این مقام، اگر هدفمندسازی یارانه ها صورت نپذیرد، طبق پیش بینی های صورت گرفته، در ۱۵ سال آینده ایران دیگر قادر به صادر کردن مواد سوختی نخواهد بود.

آقای میرتاج الدینی هدفمند کردن یارانه ها را گام بزرگی برای دستیابی به عدالت اقتصادی در کشور دانست، و پایین بودن رشد اقتصادی و بی عدالتی اجتماعی را به عنوان دو معضل اصلی اقتصاد کشور یاد کرد. این مقام اجرای سیاست های اصل ۴۴ را یکی از مهم ترین قوانینی دانست که سبب اصلاح ساختار اقتصادی کشور خواهد شد.

آقای میر تاج الدینی در حالی این سخنان را بیان می کند که به نوشته علی پاکزاد، خبرنگار اقتصادی، دولت در ایران هم چنان در حال بزرگ شدن است، و اگر چه شاخص ها نشان از کوچک شدن ابعاد دولت دارد ولی متوسط عملکرد دوره ای از سال ۷۶ به بعد گویای رشد ابعاد دولت مرکزی و بخش عمومی، نسبت به کل اقتصاد کشور، دارد.

با استناد به این گزارش، ۸۳ درصد اقتصاد ایران در اختیار دولت است و آقایان خاتمی و احمدی نژاد دولت را بزرگ کرده اند.

در همین حال، واحد اطلاعات اکونومیست بدون تغییر در پیش بینی خود اعلام کرد که نرخ بیکاری ایران در سال جاری به ۱۳ و دو دهم درصد افزایش می یابد. به نوشته خبرگزاری مهر، در حالی مجلس نسبت به لزوم برنامه روشن اشتغالزایی از سوی دولت برای جلوگیری از موج بیکاری هشدار داده که نرخ بیکاری در حال حاضر، حداقل ۲۲ درصد است.

عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار و امور اجتماعی، با تکرار مجدد نرخ بیکاری ۱۱ و سه دهم درصدی پاییز سال گذشته و بدون اشاره به نرخ بیکاری ۱۳ و هشت دهم درصدی زمستان ۸۸ بار دیگر گفت هم اکنون اشتغال در کشور متولی واحدی ندارد.

هم زمان، وزارت تعاون از ارائه بسته اشتغال این وزارت خانه به شورای عالی اشتغال با هدف ایجاد فرصت های شغلی و با توجه به پتانسیل های موجود در کشور خبر داد.

خبرگزاری فارس، به نقل از یک پایگاه خبری خارجی نوشت مسئولین وزارت نفت برای نخستین بار کاهش ظرفیت تولید نفت ایران را تایید کردند. با استناد به این گزارش آینده و دور نمای صنعت نفت ایران مبهم و نامعلوم است.

این در حالی است که به نوشته روزنامه اطلاعات اقتصاد پسته در تنگنا قرار گرفته است. تولید پسته در ایران ضمن ایجاد اشتغال یک منبع ارزشمند برای کسب درآمد ارزی است.

هم زمان با سخنان شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد، مبنی بر این که ایران بالاترین رشد سرمایه گذاری خارجی را تجربه کرده است، حسین هاشمی، رئیس کمیسیون صنایع و معاون مجلس، می گوید دولت سرمایه گذاران را بلاتکلیف کرده زیرا هنوز قیمت حامل های انرژی را در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها اعلام نکرده است.


XS
SM
MD
LG