لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۸

یادبود چهلمین روز کشته شدن سیاوش محمودی: «مهسا حدیث سیاوش، ایران مثل آتش»


مراسم چهلمین روز کشته شدن سیاوش محمودی، سه‌شنبه ۱۰ آبان
مراسم چهلمین روز کشته شدن سیاوش محمودی، سه‌شنبه ۱۰ آبان

مراسم چهلمین روز کشته شدن سیاوش محمودی، معترض ۱۷ ساله، با حضور شماری از شهروندان در آرامستان بهشت زهرا با شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و حمایت از اعتراضات سراسری ایران برگزار شد.

بنا بر گزارش‌های شهروندی در روز سه‌شنبه ۱۰ آبان، شرکت‌کنندگان در مراسم یادبود سیاوش محمودی، شعارهایی مانند «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان»، «مرگ بر دیکتاتور»، و «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه»

در این مراسم همچنین حاضران سرود ملی «ای ایران» را هم‌خوانی کردند و شعار دادند: «آبان ماه تابان، نظام رو به پایان»، «آبان ماه خونه، سیدعلی سرنگونه»، «سیاوش عزیزم خونت رو پس می‌گیرم» و «مهسا حدیث سیاوش، ایران مثل آتش»

یک گزارش تصویری دیگر از این مراسم معترضان را نشان می‌دهد که خطاب به رهبر جمهوری اسلامی می‌گویند: «تو سفره‌مون نمونده لقمه‌نونی، خامنه‌ای یک روز دیگه نمونی!»

  • اعتراضات سراسری

دور جدید اعتراضات از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این اعتراضات در حد فاصل ۲۶ شهریور تا ۹ آبان دست‌کم ۲۸۷ تن، از جمله ۴۶ کودک کشته شده‌اند.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تاکنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، و «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

* صدای آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند صحت همه ویدیوها و گزارش‌ها را به طور مستقل تأیید کند.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG