لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۵

آخرین ماموریت شاتل در فضا


آخرین ماموریت شاتل در فضا
آخرین ماموریت شاتل در فضا

فضای پیمای آمریکایی آتلانتیس روز جمعه برای انجام آخرین ماموریت به سوی ایستگاه فضایی بین المللی به پرواز درآمد. این صد و سی و پنجمین و آخرین پرواز برنامه ریزی شده ۳۰ ساله شاتل محسوب می شود.

ناسا می گوید بالغ بر یک میلیون نفر برای تماشای پرواز تاریخی آتلانتیس در داخل و اطراف مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا گرد آمدند. مرکز کنترل پرتاب ماموریت فضایی را یک سفر تاریخی و پر احساس نامید. چهار خدمه شاتل در جریان ماموریت ۱۱ روزه تدارکات، قطعات یدکی و ابزار آزمایش های علمی به ایستگاه فضایی بین المللی تحویل خواهند داد.

شاتل های فضایی در ۳۰ سال گذشته به عنوان فضا پیمای حمل بار برای برنامه فضایی سرنشین دار آمریکا خدمت کرده و نقش مهمی در راه اندازی ایستگاه فضایی و برخی ماموریت های دیگر به عهده داشته اند. ناسا دلیل پایان دادن به عمر شاتل را سرمایه گذاری در سایر زمینه های اکتشاف در اعماق فضا اعلام کرده است. ناسا برای تولید سفینه های جایگزین شاتل ها با چندین شرکت هوائی - فضایی آمریکا در حال کار است. تا آن زمان، فضای پیمای روسی سایوز،فضانوردان آمریکایی را به ایستگاه فضایی بین المللی اعزام خواهد کرد ، در حالی که سفینه های باری اروپایی، روسی و ژاپنی به ماموریت های خود برای ارسال تدارکات به ایستگاه و جمع آوری زباله ها ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG