لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

نمایش جسد ساختگی سرباز مفقود در صدا و سیما؛ امیررضا خادم: خجالت‌آور است


نمایش جسد ساختگی یک سرباز مفقود در جنگ ایران و عراق به پدر و مادرش در برنامه شبکه ۳ صدا و سیمای جمهوری اسلامی. تصویر برگرفته از ویدیو.
نمایش جسد ساختگی یک سرباز مفقود در جنگ ایران و عراق به پدر و مادرش در برنامه شبکه ۳ صدا و سیمای جمهوری اسلامی. تصویر برگرفته از ویدیو.

نمایش جسد ساختگی یک سرباز مفقود در جنگ ایران و عراق به پدر و مادرش در برنامه شبکه ۳ صدا و سیمای جمهوری اسلامی با واکنش‌ انتقادی کاربران در فضای مجازی همراه شد.

امیررضا خادم، قهرمان پیشین کشتی ایران در اینستاگرام این اقدام را «خجالت‌آور» خواند و نوشت: «اعتقادات پاک مردم پاک طینت، نردبانی شده برای بالا رفتن عده‌ای بی اخلاق، منافق و منفعت‌طلب!.»

در این برنامه خطاب به مادر این سرباز مفقود گفته می شود: «آن بچه رشیدی که بود نیست. باز هم می‌خواهی بغلش کنی؟»

سپس جسمی پوشیده در کفن را از تابوت درآورده و در آغوش این پدر و مادر قرار می‌دهند.

آقای خادم نوشته است: «کیست که بویی از انسانیت برده باشد و به خود اجازه دهد برای بازی با احساسات هموطنان پاک‌دل، مادر و‌ پدر سالخورده شهیدی را جلوی دوربین رسانه ملی بنشاند.»

شماری از کاربران این اقدام را «استفاده از شهدا برای جذب مخاطب» توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی توصیف کرده‌اند.

محمد حیدری، مدیرمسئول سایت خبری «رویداد۲۴» نیز در یادداشتی این برنامه را «اقدامی شرم آور با هدف جذب مخاطب و گرم کردن تنور روضه» خواند.

استفاده از تابوت‌های خالی تحت عنوان شهدای جنگ به خانواده‌هایی که فرزندانشان مفقودالاثر شده‌اند در گذشته نیز مرسوم بوده و از دید بسیاری با هدف برانگیختن احساسات خانواده «شهدا» و‌ مردم و پرت کردن حواس آنها از مسائل جاری انجام می‌شود.

فاطمه سپهری، فعال سیاسی مخالف حکومت ایران و از امضاکنندگان درخواست استعفای علی خامنه‌ای نیز در واکنش به دیدار خامنه‌ای با «خانواده شهدا» گفته بود که جمهوری اسلامی ۴۵ سال با استفاده از «خون شهدا» در حق خانواده‌های آنها «ظلم» کرده است. او خود همسر یکی از کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق است.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی در حالی «تنور روضه» را گرم کرده است که امسال، بسیاری از مردم از مناسبت ماه محرم به عنوان فرصتی برای ادامه ابراز اعتراض به حکومت بهره بردند.

حتی شماری از نوحه‌خوانان نیز نوحه‌های اعتراضی خواندند از جمله حیدر قبادی که به گزارش شبکه حقوق بشری هه‌نگاو توسط مأموران امنیتی بازداشت شد، مورد ضرب و شتم قرار گرفت و‌ مجبور به دادن تعهد کتبی شد.

XS
SM
MD
LG