لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۷

ايران سارا شورد را پس از دريافت وثيقه آزاد کرد


سارا شورد، زن ۳۲ ساله آمريکايی، که بيش از يک سال در ايران زندانی بود، آزاد شد. مقام های ايرانی از دريافت وثيقه پانصد هزار دلاری، از طريق بانک ملی ايران در مسقط، پايتخت عمان، خبر داده اند.

در آمريکا پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری ايالات متحده از اين رويداد استقبال کرد. پرزيدنت اوباما در بيانيه خود ابراز اميدواری کرده است که جمهوری اسلامی ايران نسبت به بازگشت دو گردشگر ديگر آمريکايی به ايالات متحده به همراه ديگر آمريکاييان بازداشت شده و يا ناپديد شده در ايران، اقدام کند.

علت دستگيری اين سه آمريکايی عبور غيرقانونی از مرز بود اما بعداً مقام های ايرانی کوهنوردان آمريکايی را به جاسوسی نيز متهم کردند.

اين سه تن تاکيد دارند به طور اتفاقی از مرز عبور کرده اند و اتهام جاسوسی را به شدت رد می کنند. اين در حالی است که چند ماه پيش مجله نيشن طی گزارشی اعلام کرد اين افراد در خاک عراق، دستگير شده اند.

مقامات ايرانی می گويند بازداشت جاش فتال، و شين بائر، دو همراه سارا شورد، برای دو ماه ديگر تمديد شده است.

در واشنگتن، پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا، در رابطه با آزادی سارا شورد بر نقش مقامات عمانی تاکيد کرد و از همکاری عمان در اين رابطه، قدردانی کرد. آقای کراولی گفت که سارا شورد با يک هواپيمای عمانی خاک ايران را ترک کرد و ديپلمات های عمانی و سوييسی او را همراهی کردند.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا همچنين به نقش ديپلمات های ترکيه در اين ارتباط اشاره کرد. پی جی کراولی مشخص نکرد که مبلغ وثيقه آزادی سارا شورد از چه منبعی تامين شده است اما گفت که اين منبع دولت آمريکا نبوده است.

پيش از اين مسعود شفيعی، وکيل ايرانی سه گردشگر زندانی در ايران گفته بود وثيقه پانصد هزار دلاری آزادی سارا شورد، از سوی يک غيرايرانی تامين شده است. آقای شفيعی از اعلام نام پرداخت کننده وثيقه خودداری کرد. برخی از منابع خبری از تامين وثيقه پانصد هزار دلاری سارا شورد از طريق بانک ملی ايران در مسقط پايتخت عمان خبر داده اند.

طبق اظهارات مقامات دولتی در ايران، قرار بود سارا شورد به مناسب عيد فطر در روز شنبه گذشته آزاد شود اما دادستان تهران با رد اين موضوع اعلام کرد که برای آزادی سارا شورد بايد ۵۰۰ هزار دلار وثيقه پرداخت شود. هنوز مشخص نيست آيا سارا شورد که از سوی مقامات ايرانی به جاسوسی متهم شده است برای محاکمه در دادگاه انقلاب به ايران باز می گردد يا نه.

در آمريکا، نانسی پلوسی، رييس مجلس نمايندگان آمريکا، با صدور بيانيه ای بازداشت سارا شورد را غيرقانونی و غير ضروری خواند و ابراز اميدواری کرد که دو گردشگر ديگر آمريکايی نيز به زودی به خانه هايشان، بازگردند.

XS
SM
MD
LG