لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

سارا شورد: ما جاسوس نبودیم


سارا شورد یکی از سه کوهنورد آمریکایی که بیش از یک سال پیش در ایران بازداشت و زندانی شدند می گوید نه او و نه هیچ یک از دوستانش هیچ جرمی مرتکب نشده و هیچ گونه اقدام جاسوسی انجام نداده اند.

او بازداشت خود و دو تن دیگر شین بائر و جاش فتال را «یک سوء تفاهم بزرگ» خواند.

سارا شورد عصر یکشنبه در کنفرانسی خبری در نیویورک از این که آزاد شده است ابراز خوشحالی و قدردانی کرد اما گفت احساس می کند که «تنها یک سوم از گروه آزاد شده است» چرا که نامزدش شین بائر و دوستش جاش فتال در ایران زندانی اند.

خانم شورد گفت او و همسفرانش نمی دانستند هنگامی که در شمال عراق کوهنوردی می کردند نزدیک مرز ایران که فاقد هرگونه علامت بود، شده اند.او گفت عبور از مرز ایران وعراق اشتباها صورت گرفته است.

این شهروند ۳۲ ساله آمریکایی از محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی و آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی به خاطر آزادی اش سپاسگذاری کرد و گفت مردم ایران را به خاطر رنجی که متحمل شده، مقصر نمی داند.

سارا شورد افزود در مقابل رهبر عمان و کمک او به مذاکره برای آزادی اش «همواره سپاسگذار» خواهد بود. خانم شورد از طریق عمان و امارات متحد عربی به آمریکا بازگشت.

مقامات ایرانی سه کوهنورد آمریکایی را بیش از یک سال پیش بازداشت و آنان را به اتهام ورود غیرقانونی به کشور و جاسوسی زندانی کردند.

ایران سارا شورد را هفته گذشته پس از آن که مقامات عمانی وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری او را پرداخت کردند، آزاد کرد و او توانست درعمان تحت آزمایش های پزشکی قرار گیرد.

گفته می شود او برای داشتن غده ای در سینه و سلول های سرطانی باید تحت معالجه باشد.

محمود احمدی نژاد رئیس جمههوری اسلامی روز جمعه خواستار اقدام انسان دوستان دولت آمریکا و آزاد کردن شهروندان ایرانی شد که در کشورهایی چون تایلند و گرجستان بازداشت شده اما در آمریکا زندانی هستند.

آقای احمدی نژاد در گفت و گو با تلویزیون دولتی ایران گفت حقوق ایرانیان بازداشت شده در آمریکا نادیده گرفته شده است.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا می گوید ایران در صورت آزاد کردن دو کوهنورد آمریکایی دیگر «یک رفتار سیاسی چشمگیر» از خود نشان خواهد داد. او همچنین گفت دولت اوباما همچنان به آزاد کردن این افراد متعهد است.

XS
SM
MD
LG