لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۴

خبرهای کوتاه از ایران


خبرهای کوتاه از ایران
خبرهای کوتاه از ایران

تشکیلات دانشجویی دفتر تحکیم وحدت به مناسبت شانزدهم آذر، روز دانشجو بیانیه ای صادر کرد. در بیانیه دفتر تحکیم وحدت ضمن دعوت از دانشجویان برای برگزاری هرچه با شکوه تر مراسم ۱۶ آذر بر تلاش این تشکیلات دانشجویی برای دستیابی به دموکراسی و آزادی تاکید شده است. در این بیانیه همچنین از آنچه کم توجهی رسانه ها به هزینه های تحمیلی بر دانشجویان و جنبش دانشجویی عنوان شده، انتقاد شده است. سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی یا ادوار تحکیم وحدت نیز روز دوشنبه به مناسبت فرارسیدن روز دانشجو بیانیه صادر کرد.

----------

سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی از شناسایی و بازداشت افرادی خبر داد که به گفته او با ترور اخیر دانشمندان هسته ای ایران در ارتباط بوده اند. غلامحسین محسنی اژه ای در نشست روز دوشنبه اش با خبرنگاران گفت این افراد هیچیک عاملان مستقیم ترورها نیستند اما توسط سرویس های بیگانه آموزش دیده اند.

----------

در آستانه روز دانشجو همچنین جمعی از استادان دانشگاه های سراسر ایران با صدور بیانیه ای اعتراض آمیز نسبت به فشارها و شرایط حاکم بر دانشگاه های کشور و تداوم وضع موجود به حاکمان جمهوری اسلامی هشدار دادند.

----------

لیلا توسلی، از شاهدان عینی حوادث روز عاشورای سال ۱۳۸۸، روز یکشنبه برای تحمل مجازات ۲ سال زندان، راهی اوین شد. دادگاه انقلاب لیلا توسلی را که فرزند محمد توسلی از اعضای ارشد حزب نهضت آزادی است بخاطر شهادت درباره زیر گرفتن مردم با خودروی نیروی انتظامی به ۴ سال حبس تعزیری محکوم کرد. دادگاه تجدید نظر حکم مجازات خانم توسلی را عینا تایید کرد.

----------

قرار بازداشت نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر زندانی تمدید شد. به گفته رضا خندان، همسر خانم ستوده قاضی پرونده تمدید قرار بازداشت وی را روز دوشنبه به گیتی ستوده، خواهر نسرین ستوده اعلام کرد. رضا خندان همچنین گفت خانم ستوده در ملاقات اخیر با خانواده از ادامه نگهداری اش در سلول انفرادی برغم پایان بازپرسی و برگزاری دادگاه خبر داده است.

----------

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری از وخامت حال رضا شهابی، عضو دربند هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه خبر داد که به گفته این نهاد از روز شنبه در اعتراض به تداوم بازداشتش در بند ۲۰۹ زندان اوین دست به اعتصاب غذای خشک زده است. رضا شهابی در ۲۲ خرداد ۱۳۸۹ در محل کارش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. مسئولان دستگاه قضایی از ذکر اتهام و وضعیت پرونده آقای شهابی سرباز می زنند.

XS
SM
MD
LG