لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۳

فيلمی از يک ايرانی تبار سوئيسی در بخش فيلم‌های کوتاه اسکار


«پروانه» پیش از این در چند جشنواره خارجی دیگر نیز شرکت کرده بود

هشتاد و هفتمین مراسم اهدای جوایز اسکار عصر یکشنبه در دالبی تئاتر لس آنجلس برگزار خواهد شد. گرچه هیچ فیلمی از ایران به‌این دوره از اسکار پذيرفته نشده، اما «تلخون حمزاوی» دختر ایرانی تبار ساکن سوئیس با یک فیلم ۲۵ دقیقه ای به‌نام «پروانه» به بخش نامزدان دریافت اسکار بهترین فیلم کوتاه راه یافته است.

فیلم پروانه روایتگر مشکلات پیش روی «پری» دختر پناهنده غیرقانونی افغان ساکن سویس است که می‌خواهد برای پدر بیمارش در افغانستان پول بفرستد اما به‌دلیل نداشتن کارت شناسایی معتبر، بانک از انتقال پولش خودداری می‌کند و حالا او باید کسی را بیابد که با کارت شناسایی معتبر پول را به بانک بدهد. در این میان او با دختری سویسی آشنا می شود که آماده کمک به اوست.

نیسا کاشانی بازیگر نقش پری نیز یک ایرانی‌تبار ساکن سویس است و تلخون حمزاوی درباره انتخاب او به‌جای یک دختر افغان گفت، «من نیسا را از یک آژانس نقش‌گزینی در زوریخ پیدا کردم که پیش از آن در تئاتر بازی کرده بود. چند ایرانی دیگر هم به‌من معرفی کردند ولی نیسا که ایرانی‌تبار ولی متولد سوئیس است واقعا برای این نقش مناسب بود زیرا جمعیت افغان در سوئیس چندان زیاد نیست و آنهایی هم که هستند سالهای زیادی نیست در اینجا زندگی می‌کنند و هنوز جای پایی در هنرهای نمایشی نیافته اند.»

تلخون حمزوی در سال ۱۹۷۹ در تهران متولد شده و در ۷ سالگی به سوئیس مهاجرت کرده است. او که دارای مدرک فوق‌لیسانس فیلم‌سازی از دانشگاه هنر زوریخ است، با فیلم کوتاه «پروانه» پیش از این در چند جشنواره خارجی دیگر نیز شرکت کرده بود.

XS
SM
MD
LG